Witam!
Bardzo wiele czynników wpływa na Twoją masę ciała, nie tylko leki sterydowe, dlatego jak najbardziej możesz schudnąć. Musisz wiedzieć, że jeśli zaczniesz się odchudzać zrobisz to dla siebie, swojego zdrowia i samopoczucia, nie dla rodziców czy znajomych. Pamiętaj, że odchudzanie to proces długotrwały. Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę, dlatego powinnaś nieco zmienić swój styl życia. Zbyt wysoka masa ciała wpływa niekorzystnie nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale również na stan zdrowia naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest aby nasza waga była prawidłowa, nie wahała się nadmiernie i co najważniejsze, abyśmy się dobrze czuli w swoim ciele.
Zacznij od zapoznania się z zasadami zdrowego odżywiania i stylu życia, przekonaj się do nich i przede wszystkim nie bój się zmian i nowości, jakie będziesz musiała wprowadzić. Jesteś osobą w wieku dojrzewania – Twoje ciało stale się rozwija, rośniesz i nie może Ci zabraknąć żadnych składników odżywczych, dlatego wszelkie diety cud nie mogą być przez Ciebie stosowane. Są to diety, które wyniszczają organizm, zaburzają gospodarkę hormonalną, są monotonne i trudno na nich wytrwać, a dodatkowo powodują tzw. efekt jojo.
Posiłki przez Ciebie spożywane są przygotowywane przez rodziców czy opiekunów, dlatego nie masz na nie wpływu w 100%. Moim zdaniem warto zwrócić się do dietetyka w poradni żywieniowej, najlepiej wybrać się tam z opiekunem i razem przeanalizować Twój codzienny jadłospis – nie stosuj żadnych suplementów czy proszków odchudzających, które są jedynie próbą wyłudzenia pieniędzy. Jeśli nie masz możliwości wizyty w poradni możesz skorzystać z diet ułożonych w poradni dietetycznej, ale wysyłanych drogą internetową. Polecam również zapoznanie się z artykułem, dzięki któremu sama częściowo wychwycisz swoje błędy i będziesz mogła je wyeliminować http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Pamiętaj, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze należy jeść śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli można sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Proszę stosować się także do poniższych zasad:
1. Jedz posiłki regularnie, tzn. o w miarę stałych porach (np. codziennie o 8.00, 11.30, 14.30, 17.30 i 20.30) oraz w równych odstępach czasu co około 3 godziny. Nieregularne posiłki są w ponad 70% przyczyną nadwagi i nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
2. Pij dużo płynów - wody mineralnej, herbaty (zielonej, czerwonej, owocowej), soków warzywnych i soków owocowych 100%. Unikaj natomiast napojów słodzonych, soków z dodatkowym cukrem oraz napojów gazowanych, które dostarczają ogromne ilości zbędnych kalorii.
3. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone - unikaj fast foodów, gotowych dań mrożonych, zupek instant (typu chińskie), chrupek oraz słodyczy.
4. Codziennie jedz warzywa i owoce. Warzywa dodawaj do każdego posiłku.
5. Jeśli nie możesz obejść się bez słodyczy wybieraj te zdrowsze wersje np. gorzką czekoladę i ciasta domowej roboty, najlepiej w wersji zdrowej - bez śmietany, tłustych kremów, masła i margaryny do pieczenia (można ją zastąpić olejem).
Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak schudnąć w 12 dni? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak odżywiać się, by szybko schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Co jeść, aby schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak schudnąć i zachować ładną skórę? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Co jeść i jak ćwiczyć, aby szybko schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak schudnąć 40 kg? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak schudnąć po urodzeniu dwojga dzieci? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak schudnąć, nie rezygnując z tłustych obiadów? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Co jeść, żeby schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Co jeść, żeby schudnąć po ciąży? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
artykuły
Pomijanie śniadanie zwiększa ryzyko cukrzycy. Co zjeść, by się przed nią ochronić?
Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważnie
Dieta odchudzająca dla cukrzyków
Podwyższony poziom cukru we krwi może być następst
Zdrowe i szybkie potrawy dla diabetyka
Potrawy dla diabetyków powinny zawierać jak najmni