Czy mogę smarować wargi sromowe kremem estrogenowym, jeśli miałam raka piersi?

Mam 54 lata, w 2007 r. miałam wykonaną mastektomię. Receptory hormonalne dodatnie, HER2 3+. Miałam chemioterapię i herceptynę. Przyjmuję lek w terapii hormonalnej raka piersi, mam pieczenie i swędzenie na wargach sromowych. Byłam u ginekologa i dostałam krem estrogenowy.
54 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Generalnie leki zawierające estrogeny są przeciwskazane u osób leczonych z powodu nowotworu hormonozależnego, jakim jest rak piersi. Krem zawierający estrogeny ma działanie głównie miejscowe, choć w niewielkim stopniu może przenikać do wnętrza organizmu. Zdania co do stosowania estrogenów miejscowo, są podzielone. Stosowanie żelu z niewielkich ilościach teoretycznie nie powinno zaszkodzić, ale nikt nie potrafi na 100% tego zagwarantować. Zakładam, że ginekolog ocenił, czy za Pani dolegliwości nie jest odpowiedzialna infekcja - np. grzybicza. Ja osobiście polecałabym bardziej stosowanie obojętnych żelów nawilżających na bazie wody, a w razie wystąpienia objawów takich jak białawe upławy, swędzenie - kremu zawierającego lek przeciwgrzybiczy.

Pozdrawiam serdecznie