Witam serdecznie,
Wskazania do uzupełniającego leczenia herceptyną oparte są aktualnie przede wszystkim na stopniu zaawansowania klinicznego, określanego wg skali TNM. I tak kwalifikują się chore, u których stopień zaawansowania wynosi IC, II lub IIIA. W takich wypadkach leczenie refundowane jest przez NFZ.
U Pani rak został wykryty w bardzo wczesnym stadium zaawansowania. Jeżeli guz miał 1 cm, a w węzłach chłonnych pachy nie stwierdzono przerzutów, oznacza to, że stopień zaawansowania Pani choroby to I B, natomiast warto zauważyć, że tak naprawdę w klasyfikacjach stopni zaawansowania jest napisane tak: stopień I B - guz wielkości do 1 cm, a I C - guz wielkości powyżej 1 cm. Możnaby się zatem zastanowić nad podaniem herceptyny, szczególnie w przypadku istnienia innych czynników ryzyka - jak np. stopnia zaawansowania guza G3 (czyli najwyższego).
Należy jednak zauważyć, że leczenie herceptyną wiąże się także z dużą toksycznością, szczególnie dla układu krążenia i serca. Powikłaniem stosowania tego leku może być uszkodzenie mięśnia sercowego. Dlatego też w onkologii zawsze rozważa się za i przeciw, aby pacjentowi pomóc, ale jednocześnie jak najmniej zaszkodzić. Myślę, że powinna Pani porozmawiać szczerze ze swoim onkologiem, który z pewnością robi wszystko, aby choroba nie nawróciła, ale jednocześnie samo leczenie było dla Pani bezpieczne.
Ogólnie proszę być dobrej myśli. Rak został wykryty w bardzo wczesnym stadium zaawansowania, więc są naprawdę duże szanse na wyleczenie. Pozytywnym aspektem są także dodatnie receptory estrogenowe i progesteronowe, co umożliwiło włączenie leczenia hormonalnego, które ma zapobiegać nawrotowi choroby.
Pozdrawiam serdecznie