Czy mogę to wyleczyć bez wizyty u lekarza?

Witam, od kilku dni borykam się z pewnymi niedoległościami. Najprawdopodniej chodzi o grzybicę penisa. Pierwszego dnia pojawiły się czerwone krostki w okolicach napletka, które z czasem zeszły a w ich miejsce pojawiły się czerwone plamki które również zamieniły się w łuszczenie się skóry. Obecnie nie zauważyłem jakichś większych zmian. Czerwone krostki zniknęły w ich miejsce pojawiły się lekkie plamki, swędzenie i biały osad. Możliwe, że to jest właśnie grzybica i czy mogę to wyleczyć bez wizyty u dermatologa? Czy są jakieś dostępne kremy bez recepty, które mi pomogą i oszczędzą wizyty u lekarza?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT około miesiąca temu

Powinien Pan skonsultować się z dermatologiem- wenerologiem. Na podstawie samego opisu nie można postawić rozpoznania, konieczna jest ocena wzrokowa i pogłębienie wywiadu, ewentualnie pobranie wymazu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przez Pana przypadku lepiej będzie, jeżeli uda się Pan na konsultację lekarską. Na podstawie wyłącznie opisu nie można stwierdzić jednoznacznie, czy rzeczywiście te zmiany są grzybicą, czy wskazują na inny problem medyczny. Warto zatem w pierwszej kolejności udać się do lekarza dermatologa, który po rozpoznaniu schorzenia, będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.

W przebiegu grzybicy penisa mogą wystąpić różne objawy. Pierwszy z nich to zmiany skórne na prąciu przypominające dość często niewielkie czerwone kropki. Poza tym u pac jęta może wystąpić łuszczenie się, swędzenie i nadwrażliwość skóry, a w bardziej zaawansowanych przypadkach np. problemy z oddawaniem moczu. Charakterystyczny jest także biały nalot pod napletkiem.

Leczenie tego schorzenia czasami wymaga od pacjenta nieco cierpliwości. Specjalista może zlecić stosowanie specjalnych maści, kremów, a w poważniejszych przypadkach – zlecić kurację antybiotykową. W tym przypadku lepiej nie stosować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Więcej o tym schorzeniu piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-penisa

Ponadto opisane przez Pana dolegliwości mogą też być objawem wielu innych chorób – również wenerologicznych. Dlatego proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, tylko jak najszybciej rozpocząć diagnostykę oraz leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.