Czy mogę udać się na koncert w stoperach lub słuchawkach tłumiących hałas?

Dzień dobry, w tym roku doznałam urazu akustycznego podczas imprezy w klubie. Dwie doby później byłam przebadana w poradni otolaryngologicznej, gdzie w badaniu wyszedł mi uraz (ubytek 60dB w 4kHz), wdrożyłam leczenie sterydowe. Po dwóch tygodniach w badaniu kontrolnym wyszła znaczna poprawa (ubytek 20dB w tym samym zakresie). Po jakimś czasie przypadkowo znalazłam się w głośnym miejscu przez kilka minut, co spowodowało nawrót pisków w uszach, sytuacja się ustabilizowała w ciągu kilkunastu dni. Nadal mam piski w uszach, ale znacznie mniejsze, mało zauważalne. Laryngolodzy ostrzegali mnie, żebym nie chodziła na koncerty, ponieważ może dojść do pogłębienia niedosłuchu. Chciałabym zapytać, czy mogę udać się na koncert w stoperach lub słuchawkach tłumiących hałas? Czytam, że takie stopery tłumią zwykle do 30dB w określonych częstotliwościach, więc nie wiem, czy to bezpieczne? Zastanawiam się również, co zrobić podczas wesela, jeśli się okaże, że stopery nie chronią mojego słuchu wystarczająco? Dziękuję z góry za odpowiedź.
KOBIETA, 28 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

stopery do uszu oraz słuchawki tłumiące hałas mogą być pomocne w ochronie słuchu przed dźwiękami o dużym natężeniu. Jednakże, ponieważ ma Pani historię urazu akustycznego i nadal odczuwa piski w uszach, jest to sygnał, że uszy mogą być bardziej wrażliwe na dźwięki niż u osób bez takiej historii.

Stopery i słuchawki wygłuszające mogą być dobrym rozwiązaniem, jednak zalecamy, aby skonsultowała to Pani ze swoim lekarzem, który zna dobrze Pani stan kliniczny i oceni gotowość na takie wydarzenia.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-sie-czuc-bezpiecznie-skoro-to-nie-stopery-a-sluchawki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.