Czy mogę wrócić do stosowania leku Costagnus?

Dzień dobry! Przed porodem brałam tabletki castagnus, aby złagodzić objawy pms. Przed miesiączką byłam bardzo nerwowa, ciężko było mi normalnie funkcjonować. Obecnie jestem 8 miesięcy po porodzie. Jakieś 3 miesiące temu miesiączka wróciła, a razem z nią pms. Czy karmiąc piersią mogę wrócić do przyjmowania castagnus? Przed ciążą bardzo mi pomagały.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie zaleca się stosowania wyciągu z niepokolanka mnisiego podczas karmienia piersią, ponieważ zioło to może wpływać negatywnie na laktację. Dzieje się tak, ponieważ Castagnus powoduje stymulację receptorów dopaminergicznych, co prowadzi do obniżenia poziomu prolaktyny. Hormon ten, gdy jest w dużym stężeniu we krwi, prowadzi do zaburzeń cyklu oraz dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. O szczegółach mówi nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/castagnus-skuteczna-bron-w-walce-z-pms.

Prolaktyna jest jednak także podstawowym hormonem sterującym laktacją – gdy jego poziom obniża się w organizmie, może dojść do zaniku pokarmu w piersiach. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Zatem w okresie karmienia piersią może się Pani posiłkować mniej inwazyjnymi metodami w walce z PMS. Mam na myśli zwłaszcza unikanie stresu, zwiększenie ilości snu oraz zadbanie o prawidłową dietę, która ma niebagatelny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej wskazówek znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-pms.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.