Czy mogę wziać pierwszą tabletę w dniu, w którym krwawienie jeszcze się nie pojawiło?

Witam, mam problem gdyż wyjeżdżam za 6 dni.. a jeszcze nie dostałam okresu (spóźnia się tydzień). Zrobiłam dwa testy ciążowe (obydwa negatywne) ...brzuch mnie nie boli, piersi nie są nabrzmiałe... wygląda na to ze moj organizm się nie spieszy.. chciałbym zacząć brać tabletki antykoncepcyjne i zastanawiam się czy nie wziąć teraz.. czy może to zatrzymać okres do kolejnego miesiąca? albo przynajmniej będę już zabezpieczona?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jak mniemam zostały Pani przepisane dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Przyjmowanie tego typu preparatów należy zaczynać w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Tylko takie postępowanie daje pełną skuteczność antykoncepcyjną. Jeżeli zdecyduje się Pani na wcześniejsze rozpoczęcie opakowania, co generalnie nie jest wskazane, niezbędne będzie stosowanie innych metod antykoncepcji. Tabletki zaczną wykazywać swoje działanie dopiero od następnego cyklu.
Pozdrawiam.