Czy mogłam zostać zakażona jakąś chorobą?

Dzień dobry Ostatnio leczylam zęba i zostałam skaleczoną wiertłem w wargę, czy mogłam zostać zakażona jakąś chorobą, pielęgniarka była w gabinecie, ale sama nie widziałam zmiany narzędzi. Gabinet cieszy się dobrą opinią, ale boję się zakażenia, dziękuję J. Pilarczyk

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nieodpowiednie przygotowanie stanowiska pracy oraz sprzętu stomatologicznego stwarza ryzyko zarażenia groźnymi wirusami nie tylko dla samego pacjenta, ale również dla stomatologa. W jego kwestii jest więc zminimalizowanie tego ryzyka do minimum oraz zapewnienie odpowiedniej higieny pracy.

Skoro gabinet, o którym Pani wspomina ma dobre opinie, to mało prawdopodobne, żeby lekarze pracujący z nim pozwolili sobie na takie zaniedbania.

W każdym gabinecie powinien znajdować się sprzęt służący do dezynfekcji, co jest ściśle kontrolowane. W związku z tym gabinety stomatologiczne są sterylne i należy tam czuć się bezpiecznie. Proszę się nie bać zakażenia w ten sposób.

Podobne pytanie pojawiło się w naszym serwisie. Wielu stomatologów udzieliło na nie odpowiedzi pod linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-zarazenia-wirusem-hiv-u-dentysty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.