Czy mój syn jest homoseksualny?

Dzień dobry ostatnio przeglądałam komputer syna i natknęłam się na takie coś, taką wiadomość (prawdopodobnie do psychologa) jak mu mogę pomóc? Czy mój syn jest gejem? A może jest biseksualny? Mam 16,5 lat, od małego, zaczynając od przedszkola czułem pociąg do kobiet. Od 12 roku życia miałem nerwicę natręctw która mówiła mi że jestem gejem, w pojedyncze dni kiedy ustępowała czułem się normalnie jak heteroseksualny mężczyzna, onanizowałem się do heteroseksualnej pornografii, nawet do zdjęć koleżanek od 4 lat i podniecało mnie to. Sny erotyczne miałem z udziałem kobiet, fantazje seksualne również. Miałem niby jedną dziewczyne, ale w wieku 12 lat, pamiętam byłem w niej zakochany, ale nic z tego nie wyszło, wiadomo jak to 12 latki. W te wakacje (2018) był okres kiedy bardzo chciałem mieć dziewczynę, nie z powodu parcia środowiska czy rodziców, po prostu mi tego brakowało. Od września spotykałem się z pewną dziewczyną, zakochałem się w niej na zabój, wyobrażałem sobie wspólną przyszłość z dziewczyną, pragnąłem być dla niej jak najbardziej męski, trenowałem od 2 lat sztuki walki 6 razy w tygodniu, wyobrażałem sobie jak ją bronie przed obcymi, myślałem tylko o niej, masturbowałem się z fantazjami o tym jak się z nią całuje czy obejmuje, starałem się z nią spotykać w każdej wolnej chwili itp. Po kilku odrzuceniach tak jakby stopniowo zacząłem tracić do niej uczucie. Aż dokładnie 3 grudnia (dziś jest 25) pamiętam że zobaczyłem zwyczajny film w którym kolega się wygłupiał. Znowu pojawiło się pytanie czy on mi się podoba... Od tamtego momentu jakby straciłem pociąg do kobiet, do dziewczyny z którą sie spotykałem jakby już kompletnie nic nie czuje. Dziewczyny przestały mi się podobać i podniecać. Tak samo straciłem chęć do trenowania, i tak jak kiedyś marzyłem żeby zostać najlepszym zawodnikiem sportów walki na świecie i trenowałem 6 razy w tygodniu, tak od pamiętnego 3 grudnia straciłem całkowicie chęc do treningu. Co gorsze, po tym czytałem gejowskie opowiadania erotyczne i poczułem to coś.. Nie dostałem erekcji, ale czułem uczucie w penisie, chyba się podnieciłem. Do tego zacząłem zastanawiać się jak to wygląda związek z mężczyzną pod względem uczuciowym i wyobrażać sobie jako taką przyszłość, odbijając od nerwicy którą kiedyś miałem, nigdy nie zdarzyło mi się wyobrażać związku z mężczyzną, odrzucało mnie to, teraz przeciwnie... Zaczęło mi się wydawać że jestem gejem. Dlaczego tak nagle straciłem pociąg do kobiet? Zawsze odczuwałem do nich pociąg i fizyczny i emocjonalny, fantazjowałem i masturbowałem się z myślą o dziewczynach, do tego dużo razy zakochiwałem się, ale wstydziłem się podejść i zagadać. Teraz oglądając pornografię nie czuje nic, co więcej mam ogromne trudności utrzymać zwód przy tym co kiedyś mnie podniecało. Codzienna masturbacja jest jakby tylko po to, żeby się wyładować. Przestałem zwracać uwagę na kobiety i chyba zacząłem zwracać uwagę na mężczyzn.. Czy jestem gejem? Czy możliwe że orientacja moja zwróci się jeszcze w kierunku heteroseksualnym? Z góry dziękuje za odpowiedź

Droga Pani,
co prawda jestem przeciwnikiem czytania prywatnych listów, jednak to już się stało i nie na ten temat będzie ta odpowiedź. Osoby odkrywające swoją nieheteronormatywność (czy to nastolatkowie czy osoby dorosłe) przede wszystkich potrzebują wsparcia polegającego na zrozumieniu, nie krytykowaniu, nie próbowaniu wpływania na ich decyzje, życiowe wybory, że o wpływaniu na zmianę zachowań seksualnych już nie wspomnę. Dodam jeszcze, nawet, jeśli Pani o tym wie, że homoseksualizm NIE jest chorobą i właśnie w związku z tym nie można go leczyć (leczy się choroby). Jeśli chce Pani pomóc synowi (choć nie wiemy w 100 proc. czy ma orientację homoseksualną), może Pani w delikatny, nienachalny sposób dać mu do zrozumienia, że nie ma w tym nic złego, czy nienormalnego (jakkolwiek nie lubię tego sformułowania), że nie robi nic złego. Jeśli w jakimś momencie syn zdobędzie się na rozmowę z Panią, czy w jakiś inny sposób poprosi o pomoc, może też Pani - jeśli uzna to za stosowne - zapropnować mu wizytę u psychologa lub seksuologa, którzy zawodowo zajmują się udzielaniem sparcia. Pozdrawiam, Radosław Krapiec, psycholog