Czy mój synek ma alergię na białko mleka krowiego?

Witam, mam synka w wieku sześć miesięcy. Do czwratego miesiąca karmiony był wyłącznie piersią. Nie miał wtedy kłopotów z brzuszkiem, jadł chetnie i wydaje mi się, że dosyć dużo, bo ładnie przybierał na wadze, nie było też kłopotów z kupą. Od kiedy zaczęłam mu wprowadzać mleko modyfikowane, zaczęły się problemy. Najpierw mały dostawał Bebiko1, czym więcej było dokarmiania sztucznym mlekiem, tym bardziej bolał go brzuszek. Zaczęły się bóle kolkowe około południa i wieczora, zatwardzenia i niechęć do jedzenia. Przeszliśmy więc na Nan1, które smakowo może troszkę lepiej mu, podeszło, ale problemy z brzuchem i kupą pozostały, do tego doszły mega zatwardzenia (kupy tylko wywołane za pomoca smoczka), zielone i bardzo śmierdzące, zly sen w nocy, pojekiwanie, niespokojność. Pediatra po wywiadzie ze mną stwierdził alergię na białko mleka krowiego i kazał przejść na Bebilon Pepti. Bóle brzuszka prawie ustały (tzn. ustały te bóle południowe i wieczorne), bo czasami zdarza się, że go jeszcze brzuch boli i, niestety, pojawiły się silne gazy. Mały purka przez cały dzień i w nocy, tak, że nieraz by mu starszy pozazdrościł, kupy nie są już zielone, ale nadal ma problem z zatwardzeniami (daję mu herbatki i soki, jednak synek nie chce dużo pić) i jabłuszko. Odstawiłam też kaszki ryżowe i daję kleik kukurydziany. Zastanawiam się nad przejściem na Nutramigen, ale lekarz powiedział, że mały dobrze przybiera na wadze (ma 9 kg, chociaż mleka je bardzo mało, ok. 500 ml) i że te gazy i bóle brzucha to może w końcu same przejdą, jak mały w końcu przyzwyczai się do Pepi, ale czemu to trwa tak długo? Proszę mi coś doradzić. Dziękuję z góry i pozdrawiam. B.Reguła

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Przedstawiony przebieg objawów, ich wystąpienie po przejściu na mieszanki zawierające mleko krowie oraz poprawa po zmianie pokarmu, rzeczywiście sugerują alergię na białko mleka krowiego.

Obecnie wsytępujące wzdęcia i gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym są być może uciążliwe dla rodziców, jednak nie stanowią zagrożenia dla dziecka, co najlepiej oddaje fakt prawidłowego przyrostu masy ciała i rozwoju, potwierdzone przez opiekujacego się dzieckiem pediatrę. Niepokojącym objawem byłoby zatrzymywanie gazów i niemożność ich oddania.

Wprowadzenie prawidłowego, nie uczulającego pokarmu, podawanie herbatek powinno przynieść stopniową poprawę funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Pozdrawiam