Czy moja choroba może się cofnąć dzięki zmianie diety?

Witam, Byłem niedawno na badaniach - gastroskopia - wszyskto w normie, lekarz stwierdził początek choroby refluksowej. Niestety podczas wizyty pod wpłwem stresu związanego z badaniem nie zadałem kilku pytań: 1. Czy choroba może się całkowicie cofnąć, jeśli schudnę? Mam około 15 kg do zrzucenia. 2. Wiem, że muszę zmienić dietę, to jasne dla mnie, ale czy np jeśli pozwolę sobie raz na dwa tygodnie na zjedzenie pizzy i piwo czy będzie to problemem czy mogę że tak powiem całkiem zapomnieć o tego typu rzeczach ?

Dzień dobry,

Choroba refluksowa przełyku (w skrócie GERD) to przewlekłe schorzenie cechujące się częstym występowaniem refluksu, czyli cofaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Charakterystycznym objawem choroby jest zgaga, lecz w niektórych przypadkach może również występować kwaśno-gorzki posmak w jamie ustnej, kwaśne odbijanie, uporczywy kaszel, bóle w klatce piersiowej oraz uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu. Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie odpowiednich zmian w sposobie odżywiania oraz ogólnym stylu życia może przyczynić się do znaczącego zmniejszeniu objawów choroby refluksowej przełyku, zwłaszcza gdy ich nasilenie jest niewielkie i nie występuje zapalenie przełyku wywołane refluksem. W odpowiedzi na Pana pierwsze pytanie, nadmierny stopień otłuszczenia ciała sprzyja występowaniu symptomów schorzenia, w szczególności zgagi, bowiem duża zawartość trzewnej tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okolicy jamy brzusznej) prowadzi do zwiększenia wzrostu ciśnienia śródbrzusznego oraz zaburzenia perystaltyki przełyku, czego konsekwencją jest nasilenie uciążliwych dolegliwości. Jeżeli zmniejszy Pan masę ciała to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że poprawi Pan w ten sposób swój komfort życia i zredukuje objawy, natomiast nie ma pełnej gwarancji, że symptomy choroby całkowicie ustąpią. W odpowiedzi na Pańskie drugie pytanie, to samopoczucie w trakcie i po konsumpcji takiego posiłku oraz napojów alkoholowych pozwoli Panu samodzielnie ocenić czy organizm toleruje pewne ilości ogólnie niezalecanych produktów, które będą spożywane okazjonalnie, bowiem jest to aspekt niewątpliwie indywidualny. Pizza zaliczana jest do potraw tłustych, które długo zalegają w żołądku i są ciężkostrawne, a sosy używane do jej smarowania (np. czosnkowy czy pomidorowy) mogą drażnić ścianę przełyku i pobudzać wydzielanie soku żołądkowego. Z kolei napoje alkoholowe mogą drażnić uszkodzoną błonę śluzową przełyku, zmniejszać napięcie dolnego zwieracza i stymulować wydzielanie soku żołądkowego. Mając na uwadze te informacje, im rzadziej i w mniejszych ilościach będzie Pan korzystał z takich potraw oraz produktów żywnościowych, tym lepiej dla Pańskiej kondycji zdrowotnej.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl