Czy zamienić mój poranny napój na zwykłą szklankę wody?

Czy picie na czczo wody z miodem i cytryną to dobry pomysł będąc na diecie lekkostrawnej z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego? Z jednej strony zawsze piłem taką miksture rano godzine przed śniadaniem ale teraz gdy jestem na diecie to nie wiem czy warto pobudzać od rana żołądek miodem i cytryną. Zmienić mój poranny napój na zwykłą szklanke wody?

Dzień dobry,

Choć nie wspomniał Pan klarownie o tym w treści swojego pytania, to jednak domniemuje, że prawdopodobną przyczyną tego, iż stosuje Pan dietę łatwo strawną z ograniczeniem wydzielania substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego są objawy choroby refluksowej przełyku. Nie ulega wątpliwości, że przestrzeganie odpowiedniego sposobu odżywiania jest równie ważnym jak modyfikacja stylu życia elementem terapii niefarmakologicznej u pacjentów z objawami refluksu. Zalecenia sugerują, aby osoby z symptomami refluksu unikały produktów i potraw tłustych, długotrwale smażonych, ciężkostrawnych, pikantnych, jak również cebuli i warzyw cebulowych, pomidorów, przetworów pomidorowych, owoców cytrusowych i soków z tych owoców, czekolady, wyrobów czekoladowych, a także napojów gazowanych, kawy, naparu z mięty oraz alkoholu. Cytryna oraz inne owoce cytrusowe, w tym soki z nich, nie są zalecane w niniejszej diecie, ponieważ należą do produktów, które drażnią ścianę przełyku i mogą pobudzać wydzielanie soku żołądkowego. Mając na uwadze te informacje, zdecydowanie lepszym i co najważniejsze bezpieczniejszym wyborem w Pana przypadku będzie wypicie szklanki wody niegazowanej na czczo, aniżeli wody z dodatkiem miodu oraz soku z cytryny.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/