Niepokojące objawy - czy mają związek z chorobą refluksową?

WITAM, MAM ABSORBUJĄCE MNIE PYTANIE. STWIERDZONO U MNIE REFLUKS PRZEŁYKU I ŻOŁĄDKA, OD 2 LAT LECZĘ SIĘ NA NERWICĘ LĘKOWĄ. OD DAWNA MAM BARDZO DZIWNE OBJAWY - SĄ NIEPRZYJEMNE, A ZARAZEM BOLESNE I NIEPOKOJĄCE. ZACISKA MNIE W OKOLICY PODBRZUSZA I OD RAZU ZATYKA W GARDLE I DUSI. BRAK ZŁAPANIA POWIETRZA DOPROWADZA DO TEGO, ŻE ROBI MI SIE GORĄCO. PO JAKICHŚ PARU MINUTACH ŚCISK MIJA, POZOSTAJE TYLKO BÓL NADBRZUSZA I GARDŁA. DODAM, ŻE CZĘSTO MAM KWAŚNE I PUSTE ODBIJANIE. PROSZĘ O FACHOWĄ ODPOWIEDŹ, DZIĘKUJĘ.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam. Pani pytanie potwierdza fakt częstego współistnienia nerwicy ze schorzeniami somatycznymi. Choroby żołądka związane z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego, np. choroba wrzodowa czy też choroba refluksowa, często ujawniają się w sytuacjach stresu czy napadów lęku i kiedyś były nawet nazywane objawami tzw. nerwicy żołądka. Często też rozpoznawano w tamtych czasach nerwicę serca na tej samej zasadzie. Przewlekłe narażenie na stres, powtarzające się stany lękowe czy też inne zaburzenia nerwicowe sprzyjają często nadmiernemu wydzielaniu soku żołądkowego, które u Pani ujawnia się łatwiej dzięki współistniejącej chorobie refluksowej. Obraz kliniczny przebiegu dolegliwości, jakie Pani opisała, jest typowy. Słusznie więc Pani łączy swoje objawy dla obu chorób. Dlatego ważne jest stałe leczenie obu tych schorzeń i unikanie sytuacji stresorodnych. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.