Czy moja ciąża prawidłowo się rozwija?

Witam. Przebywam w UK. W siódmym tygodniu ciąży pojawiło się u mnie krwawienie i trwa już 3 tygodnie. Raz jest mocniejsze, raz SŁABSZE. BYŁAM PEWNA ŻE PORONIŁAM. Dziś byłam na usg i lekarz pokazywał mi moje dziecko. Jest to 10tydzien, dziecko żyje i lekarz mówi że krwawienie to miesiączka i mam nie zwracać na nie uwagi bo z dzieckiem wszystko dobrze. Krwawie 3 tygodnie, krwawienie po usg znów się nasiliło i wypadły że mnie tkanki przypominające " wątróbkę" wielkości około 1 cm. CZY TO MOŻLIWE ŻE CIĄŻA PRZEBIEGA PRAWIDŁOWO I NIE JEST ZAGROŻONA?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwawienie w ciąży, zwłaszcza trwające kilka tygodni, nie jest miesiączką. W pierwszych miesiącach może pojawiać się plamienie w okolicach terminu spodziewanej miesiączki i wówczas może wynikać ze złuszczenia endometrium, ale nie jest to menstruacja. Natomiast gdy mówimy o krwawieniu, zwłaszcza tak długotrwałym, to jest ono niepokojące, szczególnie gdy pojawiają się skrzepy. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-w-ciazy-poczatki-poronienie-zalecenia.

Nie sposób stwierdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy nie jest to poronienie zagrażające – to może ocenić tylko ginekolog po badaniu, natomiast sugerowałabym ponowne skontaktowanie się z lekarzem, jeśli jest taka możliwość. Trudno doradzać więcej, ponieważ należy zdawać sobie sprawę z tego, że opieka medyczna na wczesnym etapie ciąży w Wielkiej Brytanii wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce, na co wpływ mają m.in. uwarunkowania kulturowe.

Proszę zwrócić uwagę czy krwawienie nie nasila się oraz czy nie pojawiają się niepokojące bóle podbrzusza – mogące być skurczami macicy. Wówczas będzie to sygnał, że niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. O innych przyczynach krwawienia na wczesnym etapie ciąży wspomina nasz ekspert w odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-i-skrzep-w-10-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.