Czy moja waga jest prawidłowa i jak schudnąć z brzucha i ud?

Witam! Mam 14 lat, mierzę 162 cm wzrostu i ważę 51 kilo wieczorem, rano około 50. Niby jestem szczupła, ale jednak czuję się gruba. Jeśli to coś pomoże, to w biuście mam 80 cm, w talii 68 (chciałabym się pozbyć kilku cm), biodra - 89 cm, brzuch (przechodząc przez pępek) 78 cm. Do tego mam dużo tłuszczu na udach, około 45-47 cm w najgrubszych miejscach, najwyżej. Regularnie trenuję koszykówkę w szkole, a od niedawna piłkę nożną w klubie. Ogólnie jestem wysportowana, kiedyś byłam w klubie pływackim i kocham biegać. Martwi mnie to, że niedawno miałam szczuplejsze uda. Mogę jeszcze dodać, że lubię sobie dobrze zjeść. Niekoniecznie niezdrowe rzeczy, np. kiedy są obiady rodzinne, biorę wszystkiego po trochu, aż okazuje się, że zjadłam najwięcej z rodziny i jestem przejedzona. Po pierwsze, czy moja waga jest odpowiednia? Po drugie, jakie ćwiczenia stosować, aby schudnąć na brzuchu i w udach, a także na idealną talię (60 cm)? Jeszcze jedno. Mam skrzywienie kręgosłupa i się garbię, nie potrafię inaczej. Mogłabym wiedzieć, czemu jestem dość szeroka w klatce piersiowej? Nie sądzę, abyście byli w stanie wskazać na to odpowiedź, ale chociaż jakieś hipotezy?

KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Witam!

Twoja masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa, co oznacza że nie powinnaś się odchudzać. Musisz wiedzieć, że znajdujesz się w okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania organizmu, kiedy zapotrzebowanie na składniki odżywcze, mineralne oraz witaminy jest najwyższe. Każdy niedobór któregoś ze składników może skutkować niższą wydolnością fizyczną i psychiczną w przyszłości oraz zmniejszoną odpornością na choroby. Natomiast zbyt duży udział kilokalorii pochodzących z cukrów oraz tłuszczów nasyconych może doprowadzić do nadwagi i otyłości. Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie prawidłowego odżywiania. Proponuję zapoznać się z zasadami żywienia nastolatków i sprawdzić, czy taki jadłospis stosujesz http://portal.abczdrowie.pl/jaka-dieta-dla-nastolatka Dodatkowo sprawdź czy nie popełniasz podstawowych błędów żywieniowych, aby w przyszłości uniknąć nadwagi. Zacznij wprowadzać zmiany powoli, tak abyś nie straciła motywacji http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Posiłki przez Ciebie spożywane są zapewne przygotowywane przez rodziców czy opiekunów, dlatego nie masz na nie wpływu w 100%, jednak warto abyś zaczęła odżywiać się w sposób nieco zmodyfikowany niż obecnie.
Pamiętaj, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze jedz śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli możesz sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Jesteś aktywna fizycznie, dlatego nie powinnaś nadmiernie ograniczać kalorii. Twoje ciało jest umięśnione, a zwłaszcza uda ponieważ uprawiasz takie rodzaje sportów, które rozbudowuję tę część ciała. Jeśli chcesz uelastycznić i wysmuklić brzuch i uda proponuję pływanie – świetne również na skrzywienia kręgosłupa.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty