Czy moje dolegliwości mogą mieć podłoże nerwowe?

Witam, Jestem mężczyzną wieku 35 lat. W 2018 roku miałem dużo problemów, które przełożyły się na długotrwały stres trwający długimi tygodniami. Widom eksmisji, problemy finansowe napięcie było ogromne i przez miesiące miałem reakcje nerwowe na dźwięk dzwonka do drzwi. Od stycznia 2019 zacząłem czuć się gorzej, objawy stricte przypominające depresje, brak koncentracji. Zmierzyłem sobie ciśnienie i zauważyłem, że ciśnienie skurczowe było podwyższone zazwyczaj miałem około 115-120 a tu miałem 135-140 natomiast rozkurczowe niskie około 70,60 i nawet 54. tętno wyższe niż zawsze ale w normie 70 zazwyczaj miałem 60. Kiedy jednak staram się wejść w stan relaksacji ciśnienie spadało i wynosiło 124/60 lub 125/70. Dodatkowo pojawił się osłabienie erekcji. Dodam że odżywiam się regularnie i ćwiczę intensywnie 5 razy w tygodniu po 40-60 min. Moje ciśnienie po intensywnym wysiłku tj. Tabata gdzie powstaje deficyt tlenowy w mięśniach wynosi 166/70 i tętno 154 , więc jest prawidłowe. Nie pale i nie nadużywam alkoholu. Jakie badania powinienem w pierwszej kolejności wykonać czy może mieć to podłoże nerwowe? Zauważam dużą różnicę ciśnień miedzy skurczowym i rozkurczowym czy może to być tarczyca? Ale dlaczego jeśli wyciszę umysł ciśnienie się wyrównuje ?

Witam Pana,

wskazana jest diagnostyka tarczycy. Jednak chciałabym odpowiedzieć na Pana pytanie; "dlaczego jeśli wyciszę umysł ciśnienie się wyrównuje ?"
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie