Czy moja infekcja może mieć podłoże nerwowe?

Witam. Przez kilka tygodni borykalam się z infekcja migdałków oraz węzłów chłonnych szyi. Byłam u laryngologa, ukończyłam antybiotyk, krople oraz leki homeopatyczne przepisane przez niego. Niestety nie odczułam poprawy. Udałam się do lekarza ogólnego i znowu ukończyłam kolejny antybiotyk. Robiłam wyniki krwi. Wszystko w normie. Badanie pod kątem wirusowym negatywne. Nie mogę więc więcej otrzymac antybiotyków a jednak wciąż odczuwam ucisk w szyi. Mam problem z oddychaniem i przelykaniem. Serce co jakiś czas bardzo szybko bije i wraca do normalności. Czy to podłoże nerwowe czy jednak nie doleczona infekcja. Nie miałam robionego usg. Aktualnie przyjmuje dużo witamin i staram się dobrze odżywiać.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Zaprezentowane przez Panią symptomy, wskazują na pochodzenia nerwicowego.
Celowa byłaby kontrolna/osobista konsultacja diagnostyczna w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ-tu, bez skierowania, lub prywatnie).

Z przesłaniem dla Pani tylko satysfakcjonującego samopoczucia,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

0

Szanowna Pani,

objawy mogą być spowodowane czynnikiem psychicznym, dodatkowo zalecane jest zbadanie podłoża psychogennego i zastosowanie leczenia metodą psychoterapii.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty