Miedziane włosy u dziecka

Mam mały problem. Ja mam miedziane włosy a mój mąż jest brunetem. Mój tata ma miedziane włosy, jego rodzice i rodzeństwo też ma miedziane włosy, natomiast moja mama jest ciemną blondynką, jej rodzeństwo i jej mama także, jej ojciec to szatyn. Teściowa jest brunetką, jej rodzeństwo oprócz brata także (brat jest ciemnym blondynem), jej rodzice także nie mieli jasnych włosów. Natomiast u teścia rodzeństwo jest „czarne” bądź są to ciemni szatyni, jego ojciec był kruczoczarny jak sam teść, matka teścia szatynka.
Napomknę także, że moja siostra jest blondynką, a męża brat ciemnym szatynem. Dodam, że ze strony męża wszyscy mają ciemną karnację, natomiast moja rodzina to bladziuszki, w dodatku ze skłonnością do piegów, których mam całą masę na ciele.
Jaka jest możliwość, że moje dziecko będzie miało miedziane włosy? Adrianek ma 4 miesiące, do 3,5 miesiąca miał czarne włosy, jednak teraz dostrzegam z tyłu główki miedziane włosy, jest ich troszeczkę, ale dostrzegam. Czy czarne włosy zmieniają się na miedziane włosy? Czy można obliczyć w procentach, po kim odziedziczy kolor włosów?

80 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przytoczenie kolorów włosów wszystkich członków najbliższej rodziny nie pozwoli na określenie, jakiego koloru włosy będzie miał Pani syn. Po wnikliwym przeanalizowaniu karnacji i kolorów włosów w Pani rodzinie łatwo zaobserwować, że ruda barwa włosów występuje wyłącznie w rodzinie Pani taty, co zmniejsza szanse na posiadanie rudych włosów u Pani synka.

Należy tu jednak zaznaczyć 2 istotne kwestie. Po pierwsze, dla Pani dziecka najistotniejszy jest kolor włosów rodziców (czyli Pani i dziecka). Przy takim układzie ryzyko posiadania miedzianych włosów wynosi około 50%. Jest to jednak obliczenie oparte na prawie Mendla i nie stanowi ono precyzyjnej odpowiedzi. Chciałabym bowiem zwrócić Pani uwagę, że kolor włosów ma charakter poligenowy, tzn. zależny od kilku genów. Ostateczna barwa uzależniona jest zatem od wystąpienia licznych kombinacji genów, niestety trudnych do wyliczenia.

Jeżeli chciałaby się Pani dowiedzieć, jakiego koloru może mieć włosy Pani syn, proszę spróbować ocenić jego fototyp. Wiadome jest, że u małych dzieci nie jest to do końca miarodajna metoda, niemniej jednak da Państwu pewien pogląd na sytuację. Proszę jednak spokojnie odczekać jeszcze kilka miesięcy. Wielu dzieciom zmienia się kolor włosów nawet w okresie dojrzewania.

Pozdrawiam