Czy moje leczenie ortodontyczne przebiega prawidłowo?

Witam od dwoch dni mam aparat. Zaczynamlam przygode z aparatem u innego ortodontt ale skonczylo sie na konsulatacji bo zachorowal powaznie i musialam zmienic ortodonte czyli wyciski i zakladanie byly juz u innego. Pierwszy powiedzial mi ze przednie zeby musza byc lekko spolowanie jedynki naprawde delikatnie nachodza na dwojki. Drugi ortodonta nic takiego nie powiedzial poprostu zalozyl mi aparat bez wiekszej konsultacji. Z czego pomylil sie i zalozyl zwykly chociaz mial byc samoligaturujacy sie. W pospiechu przed nasteonym pacjenten scagnal tamten i zalozyl nowy. Czy to nie zniszczylo mi zebow? Czy jesli na nasteonej wizycie powiem o tym pilowaniu byla by jeszxze opcja je spilowac czy jest to konieczne czy zeby poradza sobie bez? Po pomylce aparatu nie zmialalo mi pieracieni tego z tylu czy w obu apatatach jest tak samo? Matwie sie teraz o moj efekt koncowy i przebieg leczenia

Dzień dobry, nie musi Pani się obawiać, że leczenie może nie przebiegać pomyślnie. Każdy może się pomylić i nakleić nie te zamki, które zostały wybrane. Najważniejsze, że lekarz od razu zareagował i wymienił zamki. Zdjęcie poprzedniego i naklejenie nowego aparatu, na pewno nie zaszkodzi Pani zębom. Lekarz wie jak zdejmować zamki, żeby nie uszkodzić szkliwa. Robi to przecież ciągle, nie tylko na zakończenie leczenia, czasem konieczne jest przeklejenie zamka w trakcie wizyt kontrolnych. Jeżeli chodzi o tylne elementy: rurki czy pierścienie, lekarz wybiera te, którymi chce leczyć i może używać jednakowych pierścieni dla wszystkich aparatów czyli dla zwykłych, samoligaturujących, a nawet estetycznych to znaczy kryształowych czy porcelanowych. Na pewno nie zależy od tego wynik końcowy leczenia.
Jeżeli chodzi o spiłowanie zębów czyli tak zwany stripping, lekarz ortodonta może już przed leczeniem zaplanować, że będzie go wykonywał. Może również odczekać, zobaczyć jak zęby reagują i dopiero wtedy podjąć decyzję. Na Pani miejscu, żeby rozwiać wszystkie wątpliwości, poprosiłabym lekarza o krótką rozmowę, żeby przedstawił Pani swój plan leczenia.