Czy moje objawy wskazują a skracanie się szyjki?

Witam. Jestem w 17 tygodniu ciąży. 2 tygodnie temu byłam na wizycie, wszystko było w porządku. Od 2 dni czuję przez jakiś czas ucisk w dole brzucha, takie napierania. Przeczytałam w internecie, że czasem taki objaw jest przy skracającej się szyjce. Oprócz tego nic mi nie dolega. Czy mam powód do niepokoju ? Oszczędzam się, wizyta następna za 2 tygodnie. Czy poczekać spokojnie do wizyty czy przyspieszyć ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

uczucie ucisku w podbrzuszu może być spowodowane stale rosnącym płodem oraz szeregiem zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży.

Nie musi ono oznaczać skracającej się szyjki macicy, zwłaszcza, że na ostatnim badaniu ginekologicznym lekarz nie zauważył żadnych nieprawidłowości i Pani również nie odczuwa dodatkowych dolegliwości. Jeśli jednak wywołuje to w Pani niepokój, to dla własnego komfortu warto ponownie udać się do ginekologa, aby sprawdził szyjkę macicy.

Wśród objawów, które pojawiają się w przypadku skracania szyjki macicy w ciąży wymienić można: bolesne skurcze, upławy, plamienia, krwawienia oraz bóle podbrzusza. Czasem jednak proces ten przebiega bezboleśnie i nie daje żadnych objawów.

Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ucisk-w-pochwie-i-w-podbrzuszu-w-16-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-w-dole-brzucha-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skracajaca-sie-szyjka-w-16-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.