Czy moje objawy wskazują na endometriozę?

Witam. Od ok 6 mies towarzyszą mi dziwne bóle w podbrzuszu i jajnikach. USG dopochwowe nic nie wykazuje, badania krwi takie jak CRP i CA-125 są w normie. Od tych kilku miesięcy mam też bardzo bolesne owulacje głównie te z prawego jajnika. Czasem zauważam krew podczas oddawania stolca, a na nogach pojawiają mi się popękane naczynka ( tzw pajączki). Czy to może być endometrioza czy raczej np zylaki macicy czy cos w tym stylu? Dodam, że mam 21 lat i nigdy wcześniej nie miałam problemów ze zdrowiem. Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania potwierdzające lub wykluczające te choroby? Bardzo proszę o odpowiedź strasznie się martwię

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój o stan zdrowia. W pierwszej kolejności należałoby poddać się pełnej diagnostyce.

Warto zaznaczyć, że endometrioza jest bardzo podstępną i trudną do zdiagnozowania chorobą. Nawet prawidłowy wynik badania USG nie może wykluczyć istnienie tego schorzenia. Nie każdy bowiem lekarz jest w stanie precyzyjnie stwierdzić podczas badania występowanie tej przypadłości.

Choroba ta dotyka coraz częściej młodych kobiet i może rozwijać się na tle zaburzeń hormonalnych oraz chorób autoimmunologicznych. Objawiać się może zaburzonym miesiączkowaniem, bolesnością podbrzusza oraz miednicy, dyskomfortem podczas stosunku płciowego, a także objawami żołądkowo – jelitowymi. Bardzo często towarzyszą temu również wahania nastroju oraz przewlekłe zmęczenie.

Zalecamy Pani wykonanie badań hormonalnych z krwi, czyli między innymi określenie poziomu testosteronu, prolaktyny, kortyzolu, LH i FSH. Ponadto zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem, który po analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić Pani jakość życia.

Życzymy lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/estriol

https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza

https://portal.abczdrowie.pl/obalamy-mity-na-temat-endometriozy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.