Czy moje objawy wskazują na nerwicę serca?

Witam, mam 34 lata. Od ok 3 lat co jakiś czas mam epizody - szybko bije mi serce, do tego czuje jakiś lęk w tym momencie. Trwa to różnie Od 5 min do kilku godzin. Do tego czuje ból po lewej stronie lewej piersi który ciągnie się, aż pod pachę. Przy różnych ruchach ręką nasila sie. Byłam u kardiologa który wykonał echo serca, ale stwierdził, że z sercem wszystko ok, a moje objawy wskazują na nerwicę serca. W trakcie badania miałam tachykardie, tak zaznaczył lekarz na opisie badania. Fakt, że jestem bardzo nerwowa od lat( sytuacje rodzinne), a ok 4- 3 lata temu już w ogóle miałam bardzo stresujący okres w życiu który czasami przypomina o sobie do teraz. Trochę się uspokoiłam po wizycie, ale ostatnio po kilku miesiącach spokoju znowu zaczęło walić mi serce. Też od ok 4 lat bardzo szybko się męczę, puls skacze mi do ok 140-160 i dodatkowo zaczyna walić mi serce. Po przerwaniu wysiłku w ok 40 sekund do minuty wszystko się uspokaja. Dodam, że to nie jest intensywny wysiłek tylko np. Wchodzenie po schodach albo ćwiczenia na stepperze. Lekarz kazał mi ćwiczyć, ale trochę się boję. Zapisałam się już do innego kardiologa, ale tym razem na nfz i wizytę mam za 3 miesiące dopiero. Moje pytanie czy to faktycznie może być nerwica serca? I czy mogę ćwiczyć mimo tych objawów?
KOBIETA, 34 LAT 5 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Opisane przez Panią po konsultacji kardiologicznej mogą być przyczyną zaburzeń lękowych ale aby to potwierdzić lub wykluczyć wskazana konsultacja psychiatry lub psychologa klinicznego lub psychoterapeuty. Dobrym pomysłem jest, że oczekuje Pani na drugą konsultację do innego kardiologa aby ocenić stan w jakim się znajduje. Dobrze by było przed wizytą u innego kardiologa wykonać diagnostykę holter EKG 24 godzinny który będzie rejestrować pracę serca w trakcie wykonywania wysiłku i proszę go wykonywać według wskazań kardiologa odpowiednie ćwiczenia tak aby zapis był odpowiednio zarejestrowany nawet zarejestruje w trakcie pracy aparatu Pani objawy jak np lęk, zmęczenie, bóle serca itd. Warto to wykonać do wizyty kardiologa. Również diagnostyka laboratoryjna jeśli nie była wykonywana, TSH, morfologia z rozmazem, lipidogram, kreatynina, kwas moczowy, potas, magnez, sód oraz CRP. Z wynikami i z poprzednią dokumentacją medyczną udać się na wizytę do kardiologa proszę również mierzyć i zapisywać ciśnienie tętnicze oraz puls.

Pozdrawiam