Czy moje objawy wskazują na SLA?

Witam Od tygodnia mam fascykulacje mięśni na całym ciele boje się SLA do tego stopnia że mam ataki płaczu i paniki. Lekarz rodzinny zlecił badania krwi tarczyca, testy wątrobowe, witaminy itd. Do tego w gabinecie sprawdził odruchy, wzrok, równowagę jedyne odchylenie od normy to niska witamina d 56 (norm.50/250). Od dzisiaj muszę czekać na wizyte u neurologa ok. 51dni i strasznie się martwie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

napięcie i zdenerwowanie w Pana sytuacji wydaje się zrozumiałe, jednak nie wnosi ono niczego dobrego. Na tym etapie diagnostyki wskazany byłby przede wszystkim spokój. Proszę na przykład spróbować powiązać występujące objawy z doświadczeniami ostatnich miesięcy życia. Ważne, aby pamiętać, że do opisywanych przez Pana fascykulacji mięśni może dojść także w wyniku przewlekłego zmęczenia lub odwodnienia. Drżenie mięśni u zdrowych osób może pojawić się po nadużyciu kofeiny lub papierosów. Ich pojawienie się stymulują także sytuacje stresowe, a nawet wysiłek fizyczny. A z Pana opisu wynika, że podlega Pan dużemu napięciu nerwowemu. Pańskie podejrzenia w kierunku SLA na razie nie znalazły potwierdzenia w gabinecie lekarskim i należy to przyjąć za dobrą monetę. Oczywiście ważna będzie dalsza diagnostyka, ale warto pamiętać, że SLA dotyka najczęściej osób starszych.

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest ciężką chorobą, w której dochodzi do uszkodzenia centralnego lub obwodowego układu nerwowego. Schorzenie zaczyna rozwijać się pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Zwykle mężczyźni chorują na nią dwa razy częściej niż kobiety. Natomiast u młodszych osób jest to bardzo rzadkie. Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest postępującą choroba układu nerwowego, która atakuje komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym, powodując utratę kontroli nad mięśniami. W przebiegu choroby uszkodzony zostaje centralny lub obwodowy układ nerwowy. Pierwszymi symptomami chorobowymi są: osłabienie mięśni nóg, ramion i dłoni, osłabienie i zanik mięśni twarzy. Na skutek choroby, która atakuje dłoń pacjent nie jest w stanie utrzymać przedmiotów codziennego użytku. W późniejszym czasie schorzenie atakuje kolejną dłoń. Więcej informacji o chorobie znajdzie Pan w podlinkowanych artykułach, dowie się Pan z nich o objawach choroby, proponowanych badaniach, a także znajdzie wpisy lekarzy i pacjentów, którzy mierzyli się z podobnymi problemami. Zachęcam do lektury.

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/czy-fascykulacje-sa-objawem-choroby-neurologicznej

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/czy-problemy-neurologiczne-u-18-latki-to-sl

https://portal.abczdrowie.pl/stwardnienie-zanikowe-boczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.