Czy moje wyniki bHCG mieszczą się w normie?

Witam, dnia 13.12 zrobiłam badanie bhcg wg om powinien to być 7 tc, jednak wg USG lekarz wyliczył że ciąża jest młodsza ( 5 tc) wynik bhcg wynosił wtedy 2940. Dnia 27.12 znów wykonałam badanie wg USG powinien być to 7 tc wynik to 8370. Czy wynik jest dobry? Mieści się w "widełkach" określonych przez lab, ale martwi mnie dość niski przyrost. Dużo ciężarnych w tym tyg ma wartości dużo powyżej 10000

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim nie warto się porównywać. Każda ciąża jest inna i przebiega inaczej, więc badania laboratoryjne mogą dawać różne wyniki – stąd też widełki w poszczególnych tygodniach ciąży.

Zakłada się, że hormon beta-HCG powinien ulegać podwojeniu co 2-3 dni. W Pańskim przypadku tak się nie stało, ale to jeszcze o niczym nie świadczy. Ważne są również inne parametry, potwierdzenie obecności zarodka oraz uwidocznienie akcji serca, co na tym etapie można już zauważyć.

Niskie przyrosty beta-HC związane są z ryzykiem poronienia lub wystąpienia ciąży pozamacicznej, ale proszę zaufać lekarzowi prowadzącemu ciążę. Jeśli zauważy on jakieś nieprawidłowości, z pewnością Panią poinformuję.

Więcej na temat badania hormonu beta-HCG znaleźć można w jednym z naszych artykułów dostępnym pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Tutaj natomiast znajdzie Pani odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niski-przyrost-beta-hcg-a-ryzyko-poronienia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-przyrost-b-hcg-jest-niski.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.