Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy może być to objaw raka żołądka?

Mam 18 lat i od kilku miesięcy odczuwam codzienne pieczenie w żołądku. Pieczenie występuje zawsze rano i wieczorem i kilka razy w ciągu dnia. Czy może być to objaw raka żołądka? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 8 miesięcy temu

Skutki uboczne leczenia raka żołądka

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

objawy, które Pan opisuje nie są charakterystyczne tylko dla nowotworu, dlatego trudno to ocenić. Jednak w grupie ryzyka znajdują się m.in. mężczyźni po 50. roku życia, u osób młodych raczej podejrzewa się choroby żołądka.

Jeżeli jedyną dolegliwością, która Panu dokucza, jest zgaga, to rak żołądka jest mało prawdopodobny. Proszę zapoznać się z naszą infografiką, która wskazuje objawy nowotworu, być może to Pana uspokoi: https://portal.abczdrowie.pl/6-wczesnych-objawow-raka-zoladka.

Zgaga to dolegliwość, którą powodują enzymy trawienne podrażniające przełyk – ma to miejsce gdy zwieracz przełyku nie funkcjonuje poprawnie. Niekiedy, by zniwelować problem, wystarczy zrównoważona dieta, z której należy wyeliminować ostre, tłuste, smażone potrawy, używki, a także złe nawyki związane z przejadaniem się czy spożywaniem posiłków późnym wieczorem, bezpośrednio przed snem. Więcej w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/przyczyny-zgagi.

W przypadku gdy zgaga jest objawem chorób takich jak refluks żołądkowo-przełykowy mogą pojawić się objawy dodatkowe, takie jak np. bóle gardła i chrypka spowodowane podrażnieniem śluzówki przez kwas żołądkowy. Inne symptomy odnajdzie Pan w tym materiale: https://zywienie.abczdrowie.pl/objawy-refluksu. Wówczas konieczne jest zgłoszenie się do gastroenterologa, który może zadecydować o wykonaniu gastroskopii.

Być może przydatny będzie także ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-leczyc-refluks.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy