Czy może to być nerwica?

Dzień dobry, od kilkunastu lat zdarza mi się świadomie napinać mięśnie nóg i wykręcać stopy. Robię tak gdy czuję niepokój albo się zdenerwuję. Od kilkunastu miesięcy czuję się tak codziennie i kilkadziesiąt razy na dzień napinam celowo nogi, ręce, ramiona wykręcam palce. Robię to do oporu aż poczuję ból. Robię tak gdy zaczynam myśleć np o pracy albo jakiejś sytuacji. Bardzo przeszkadza mi to w codziennym życiu, mam wrażenie że ciągle o czymś myślę i coś analizuję. Zaczęłam też ostatnio przklenstwami odganiać takie myśli. Np. myje zęby zaczynam myśleć o czymś o czym nie chce i sama do siebie przeklinam. Gdzie szukać pomocy ? Czy to nerwica?

Witam Panią,

Nie wspomina Pani nic o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi.

Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś stresujące sytuacje?

Czy w Pani życiu wydarzyło się coś szczególnego?

Jak funkcjonuje Pani od strony psychologicznej?

Problemy z kontrolowaniem emocji i autoagresja są najczęściej

reakcją obronną ludzkiej psychiki na stres,

lęk czy traumatyczne przeżycie z przeszłości.

Autoagresja, zadawanie sobie bólu to najczęściej problem

natury psychicznej, sposób na wyładowanie agresji, stresu

lub ukojenia lęku.

Zachowania autoagresywne są skutkiem poważnego

napięcia psychicznego.

Występują w takich sytuacjach, gdy ból fizyczny

okazuje się być łatwiejszy do zniesienia niż ten psychiczny.

Jest to zjawisko o złożonym charakterze, które może prowadzić

do poważnych zaburzeń.

Tak. Możliwe, że cierpi Pani na zaburzenia nerwicowe.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas

osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu

okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.

Jeżeli zauważa Pani coś niepokojącego w swoim zachowaniu

i występują trudności z efektywnym radzeniem sobie z emocjami

i ze stresem, należy jak najprędzej skonsultować problem z psychologiem.

Zachęcam Panią do spotkań terapeutycznych,

podczas których odzyska Pani spokój, równowagę

wewnętrzną oraz zdobędzie Pani umiejętność radzenia

sobie z emocjami i ze stresem.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/