Czy może wystąpić okres podczas ciąży?

Dzień dobry. Chciałam zapytać, ponieważ w pierwszym tygodniu brania tabletek pominęłam dwie (w tych dniach był stosunek bez zabezpieczenia) i w trzecim tygodniu zapomniałam również dwóch tabletek (również odbył się stosunek bez zabezpieczenia). Dziś biorę końcową tabletkę z opakowania i dostałam okres. Czy jest możliwe, że jestem w ciąży i dostałam okres?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krwawienie, które występuje w czasie przerwy między opakowaniami, nie jest takim "prawdziwym" okresem, tylko reakcją organizmu na zmniejszenie stężenia hormonów we krwi. Ponieważ antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu, w razie jakichkolwiek wątpliwości należy ciążę wykluczyć. Tak naprawdę powinna się Pani skontaktować ze swoim lekarzem i zapytać go o zalecenia - być może konieczne będzie odstawienie tabletek do czasu jednoznacznego wykluczenia ciąży...

Gdyby lekarz uznał, że nie jest to konieczne, to ponieważ pominęła Pani w tym cyklu aż cztery tabletki warto stosować dodatkowe zabezpieczenie podczas obecnej przerwy oraz co najmniej  podczas pierwszych 7 dni zażywania tabletek z nowego opakowania.

Pozdrawiam!