Czy możliwa jest dwukrotna owulacja?

Od pewnego czasu staramy się o dziecko. Mam 44 lata. Wcześniej brałam Y***, ale we wrześniu 2010 przestałam. Zrobiłam sobie wszystkie badania (m.in. TSH i FT4) i wyszły dobrze. W lutym poroniłam (6 tygodni). Od tego czasu mam nieregularne i bolesne okresy. Ostatni okres był spóźniony i z zaleceniem lekarza brałam D***. Dostałam okres i w 12 dniu cyklu testy wskazały dni płodne. Potem w 28 dniu miałam silne bóle jajników, a potem podbrzusza, jakbym miała dostać okres. Jednak go nie było, a zobaczyłam śluz taki jak w dni płodne. Zrobiłam więc znów test na dni płodne i wyraźnie pokazał wynik dodatni. Minęło 34 dni od ostatniego krwawienia i dalej nic. Zrobiłam test ciążowy, ale wyszedł wynik negatywny. Czy można mieć dwie owulacje w cyklu? Dlaczego mam bóle jajników i odczucia jak przed okresem?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Podwójne owulacje wcale nie są rzadkim zjawiskiem, jednak czas w którym do nich dochodzi jest zwykle stosunkowo krótki- nie dłuższy niż kilkanaście godzin. W Pani przypadku, gdy różnica w wykonanych testach wynosiła kilka dni, założenie że doszło do 2 owulacji jest bardzo mało wiarygodne. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest uzyskanie fałszywie dodatniego testu owulacyjnego, co wbrew pozorom jest stosunkowo często obserwowane.

Jak sama Pani wspomina problem nieregularnych miesiączek obserwuje Pani od kilku miesięcy. 34-dniowy cykl nie należy do najdłuższych i nie jest powodem do niepokoju. Warto poczekać do 14 dni od daty ostatniego pozytywnego testu owulacyjnego i wtedy wykonać test ciążowy. Jeżeli wynik nadal będzie negatywny wskazana będzie wizyta u ginekologa, który ustali przyczynę zaburzeń miesiączkowania.

Pozdrawiam.