Czy możliwa jest nadwrażliwość po leczeniu zęba?

Dzień dobry miałem plombowanią górną 4ke w 2022r . Mam pytanie a mianowicie sporadycznie przy nagryzaniu czuje jak delikatnie mnie zapiecze nie zawsze, w badaniach stomatologicznych rtg oraz tomografi nic niepokojącego nie ma. Czy może to być nadwrażliwość? Kiedyś miałem podobna sytuacje w górnej 6stce i dentysta wtedy posmarował ząb czymś kwaśnym i naświetlił ząb ultrafiolettwm i problem znikł czy są mi Państwo powiedzieć jaki to zabieg był bo nie dopytałem?
MĘŻCZYZNA, 35 LAT 3 miesiące temu

dentysta Białystok :

Dzień dobry,



Rozumiem, że od czasu plombowania górnej czwórki w 2022 roku odczuwasz sporadyczne, delikatne pieczenie przy nagryzaniu. Mimo że badania stomatologiczne, RTG i tomografia nie wykazały nic niepokojącego, takie objawy mogą być nieco uciążliwe. Postaram się wyjaśnić możliwe przyczyny oraz wskazać, jaki zabieg mógł zostać wykonany wcześniej na Twojej szóstce.

Możliwe przyczyny odczuwanego pieczenia przy nagryzaniu:



Nadwrażliwość zęba: Po leczeniu zęba, zwłaszcza po głębokim ubytku, ząb może stać się bardziej wrażliwy na bodźce mechaniczne, termiczne czy chemiczne. Nadwrażliwość może objawiać się jako krótkotrwałe pieczenie lub ból przy nagryzaniu, spożywaniu zimnych lub gorących pokarmów.



Wysokość wypełnienia: Jeśli plomba jest minimalnie za wysoka, może to powodować nadmierny nacisk na ząb podczas gryzienia, co prowadzi do dyskomfortu. Czasami takie niewielkie różnice są trudne do zauważenia bez dokładnego badania.



Mikropęknięcia szkliwa: Niewielkie pęknięcia w strukturze zęba mogą powodować ból przy nacisku. Mogą one nie być widoczne na standardowych zdjęciach RTG czy tomografii.



Podrażnienie miazgi: Nawet jeśli ząb był leczony i wypełniony, miazga zęba (nerw) może być wrażliwa lub podrażniona, co objawia się dyskomfortem przy nagryzaniu.



Zabieg wykonany wcześniej na górnej szóstce:



Na podstawie opisu – zastosowanie "czegoś kwaśnego" i naświetlanie zęba światłem ultrafioletowym – można przypuszczać, że wykonany został zabieg lakierowania lub zastosowania środka do dezensytyzacji. Oto możliwe procedury:



Zastosowanie preparatu dezensytyzującego: Dentysta mógł użyć środka zawierającego związki fluoru lub inne składniki, które redukują nadwrażliwość. Proces często zaczyna się od oczyszczenia i wytrawienia powierzchni zęba kwasem (stąd "coś kwaśnego"), a następnie nałożenia preparatu i utwardzenia go światłem polimeryzacyjnym (które może być postrzegane jako ultrafioletowe).



Uszczelnianie zęba: Mogło to być zastosowanie żywicy uszczelniającej w celu zamknięcia mikroszczelin lub odsłoniętych kanalików zębinowych, co zmniejsza nadwrażliwość. Procedura również wymaga wytrawienia kwasem i utwardzenia światłem.



Infiltracja żywicą (np. metoda ICON): Choć częściej stosowana w przypadku próchnicy początkowej, metoda ta polega na infiltracji zmienionego szkliwa specjalną żywicą po wcześniejszym wytrawieniu kwasem i utwardzeniu światłem.



Co możesz zrobić dalej:



Skonsultuj się ze swoim dentystą: Opowiedz o swoich objawach i zapytaj o możliwość zastosowania podobnego zabiegu, jaki miałeś na szóstce. Dentysta będzie mógł ocenić, czy taki zabieg jest wskazany w Twoim przypadku.



Kontrola wysokości wypełnienia: Poproś o sprawdzenie, czy plomba nie jest minimalnie za wysoka. Nawet niewielkie korekty mogą przynieść ulgę.



Stosowanie past do zębów dla wrażliwych zębów: Tymczasowo możesz używać pasty przeznaczonej dla zębów wrażliwych, co może pomóc w redukcji objawów nadwrażliwości.



Unikanie skrajnych temperatur i twardych pokarmów: Do czasu rozwiązania problemu staraj się unikać pokarmów bardzo zimnych, gorących oraz twardych, które mogą nasilać objawy.



Podsumowanie:



Twoje objawy mogą być spowodowane nadwrażliwością zęba lub niewielkimi nieprawidłowościami w wypełnieniu. Zabieg, który wcześniej przyniósł Ci ulgę, prawdopodobnie polegał na zastosowaniu środka dezensytyzującego z utwardzaniem światłem. Warto skonsultować się z dentystą w celu dokładnej diagnozy i ewentualnego powtórzenia takiego zabiegu.



Jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, nie wahaj się ich zadać podczas wizyty u stomatologa.



Życzę szybkiej poprawy i pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty