Czy nadwrażliwość po leczeniu może trwać aż tyle?

Dzień dobry, tydzień temu miałem założone wypełnienie światłoutwardzalne na górnej piątce i szóstce od tego czasu Odczuwam ucisk na kości pod okiem po spożyciu posiłku oraz z boku szczęki. Ból nie występuje jakby stricte w zębie. U dentysty Byłem kilkukrotnie poprawiać korygować plombę lecz problem nadal jest, ząb jest wrażliwy na ciepło i zimno. Stomatolog sprawdzał ząb opukując lecz nie wykazuje bolesność. Czy jest to możliwe że to nadwrażliwość tak długo trwa? Jakie byłyby objawy za płytkiej plomby? Co mógłbym zrobić w zaistniałej sytuacji by pozbyć się problemu stomatolog każe mi czekać że to minie za pomoc z góry dziękuję.
MĘŻCZYZNA, 34 LAT 10 miesięcy temu

Przyczyn dolegliwości jest wiele i ciężko ocenić zdalnie. Trzeba zacząć od diagnostyki tomograficznej aby w 3D ocenić jak głęboko jest wypełnienie od nerwu zęba i czy będzie potrzebne leczenie endodontyczne. Czasem opisane dolegliwości dają pęcherzyki powietrza uwięzione w kompozycie, w takiej sytuacji powinna wystarczyć wymiana wypełnienia w całości na nowe.

Jeśli po założeniu wypełnienia światłoutwardzalnego na górnej piątce i szóstce odczuwasz ucisk na kości pod okiem oraz ból po spożyciu posiłku, może to wskazywać na nadwrażliwość zęba. Nadwrażliwość po zabiegu stomatologicznym może trwać przez pewien czas, zwłaszcza jeśli ząb był wcześniej uszkodzony lub leczony.

Objawy nadwrażliwości zęba na ciepło i zimno są dość powszechne po założeniu wypełnień światłoutwardzalnych. Plomba może nieznacznie podrażniać nerw w zębie, co powoduje odczucie wrażliwości. Jednak nadwrażliwość zęba po zabiegu powinna stopniowo ustąpić w ciągu kilku tygodni.

Jeśli objawy nie ustępują przez dłuższy czas lub są nasilone, warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Mogą być konieczne dodatkowe kroki, takie jak stosowanie specjalnych past do zębów dla osób z nadwrażliwością lub zastosowanie preparatu do znieczulenia miejscowego, aby złagodzić dolegliwości.

Ważne jest również, aby utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej, unikać spożywania pokarmów i napojów o skrajnych temperaturach oraz stosować miękką szczoteczkę do zębów. Jeśli objawy nie ustępują lub się nasilają, warto skonsultować się ponownie z lekarzem stomatologiem, aby omówić dalsze kroki leczenia.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów związanych ze zdrowiem jamy ustnej, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który będzie w stanie dokładnie ocenić Twoją sytuację i zaproponować odpowiednie rozwiązania.

Stomatologia estetyczna Białystok