Czy możliwa jest padaczka u 2-letniego dziecka?

Zastanawiam się czy moje 2 letnie dziecko może mieć padaczkę. W ciągu dnia często się zawiesza, tak jakby zapatruje i nie reaguje przez kilka sekund na otoczenie. W nocy widzę że podkurcza nagle obie nóżki, tak jakby przyciągała je do klatki piersiowej i w tym samym momencie unosi obie rączki wyprostowane do góry. Czy są to objawy typowe dla dzieci w tym wieku czy powinnam się martwić?
KOBIETA, 35 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

diagnoza padaczki opiera się na dokładnej ocenie klinicznej przeprowadzonej przez lekarza, a także na badaniach dodatkowych, takich jak EEG (elektroencefalografia), które pomagają monitorować aktywność mózgu.

Objawy, które Pani opisała, mogą być oznaką padaczki, jednak takie wnioski powinien sugerować dopiero lekarz, po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Warto zanotować i opisać dokładnie zachowania dziecka, które Panią niepokoją, tak aby można je było przekazać lekarzowi. Pomoże to w diagnozie.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/padaczka-u-dzieci-co-to-jest-objawy-zagrozenia#padaczka-u-dzieci-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/padaczka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.