Czy możliwa jest taka przerwa między karmieniami u niemowlęcia?
Dzień dobry. Pięciomiesięczny syn ma mieć wykonane hydro mr nerek w znieczuleniu ogólnym. Jest karmiony piersią na żądanie. W zaleceniach widnieje informacja że dziecko ma być minimum 6h na czczo. Syn nie potrafi pić z butelki, nigdy nie był dopajany. Czy tak długa przerwa nie będzie dla niego szkodliwa? Pozdrawiam

KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
zrozumiałe jest, że ma Pani obawy ze względu na czas, kiedy dziecko nie będzie jadło. Sześć godzin to niewątpliwie dość długo dla takiego maluszka. Niemniej jednak w najbliższym czasie będzie to z pewnością jednorazowa sytuacja. Warto przed samym rozpoczęciem przerwy dziecko nakarmić do sytości. Pozwolić mu także w tym czasie na sen, aby jak najdłużej udało się uniknąć płaczu z powodu głodu.
Niestety taka przerwa w karmieniu piersią przed znieczuleniem ogólnym jest standardowym zaleceniem. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka aspiracji treści pokarmowej do dróg oddechowych podczas znieczulenia. Ma to zapewnić pełne bezpieczeństwo podczas badania i czasu, w którym dziecko będzie znieczulone. Ponadto zmniejsza się także ryzyko wymiotów po samym badaniu. Z pewnością poradzicie sobie z tą kwestią, a badanie przebiegnie prawidłowo.
Jeżeli ma Pani jednak bardzo duże wątpliwości co do tego zalecenia, to warto porozmawiać z pediatrą, który może dokładniej objaśnić kolejne kroki oraz potrzebę zachowania takiego czasu bez jedzenia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.