Czy możliwa jest u mnie ciąża w takiej sytuacji?

Witam, ostatni raz z chłopakiem uprawiałam seks w prezerwatywie 11 dni temu. Było to prawdopodobnie tydzień po moich dniach płodnych. Okres spóźnia mi się tydzień, wczoraj zrobiłam 2 testy ciążowe, które wyszły negatywnie a dziś test z krwi który wyszedł <1,2mIU/mg. Czy w tym przypadku jest ryzyko ciąży?
KOBIETA, 19 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opóźnienia miesiączki mogą mieć wiele przyczyn. W pytaniu pisze Pani, że do niezabezpieczonego stosunku doszło prawdopodobnie tydzień po dniach płodnych. Obecnie miesiączka spóźnia się już ponad tydzień. Wykonała Pani już też testy ciążowe oraz badanie poziomu b-HCG, które raczej ciążę już wykluczają. Dla pewności można jeszcze raz za kilka dni badania powtórzyć, aby mieć 100% pewności.

Nie pisze Pani jednak w treści, czy w ostatnim czasie była Pani narażona na czynniki, które mogłyby mieć wpływ na zaburzenia cyklu miesiączkowego. Szczególnie chodzi o infekcje leczone antybiotykiem, silny i długotrwały stres, radykalna zmiana diety, przemieszczanie się do innych stref czasowych bądź klimatycznych. Należy też wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zaburzeń ginekologicznych w postaci zmian w obrębie dróg rodnych a szczególnie mięśniaków, cyst jajnika czy silnych wahań hormonalnych. Z tego też względu warto zastanowić się, czy któraś z wymienionych sytuacji mogła mieć miejsce. Jeśli jednak miesiączka się nie pojawi pomimo braku ciąży, to trzeba będzie pomyśleć o wizycie u ginekologa. Lekarz zbierze wywiad, wykona badanie ginekologiczne oraz USG dróg rodnych. Jeśli uzna to za konieczne, zleci także badania laboratoryjne. Zachęcamy zatem do obserwowania organizmu oraz ewentualnego kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-hormonalne-objawy-przyczyny-badania-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.