Czy można łączyć dwa różne leki antydepresyjne?

Czy można łączyć dwa różne leki antydepresyjne jeśli działają zupełnie inaczej,nie wchodzą w interakcje i są z innej grupy? Znam osoby którym lekarz przepisuje kilka,ale znam dr który twierdzi że generalnie "nie przypisuje się kilku tylko 1 bo to antydepresant i to antydepresant".a jeśli działają inaczej? Myślę że leczenie byłoby skuteczniejsze,szczególnie jeśli problem jest złożony? ważna jest psychoterapia,wiem,ale trzeba podleczyc chorego bo czasem ktoś nie jest w stanie nawet wstać z lozka

Podejście do farmakoterapii jest różne. Ogólnie decyduje lekarz i warto- podejmując jedno leczenie- dać sobie czas i zaufać lekarzowi prowadzącemu. Jeśli przez dłuższy czas nie będzie poprawy lub tez relacja z lekarzem, nie będzie dla Pani satysfakcjonująca- można pomyśleć o zmianie lub dodatkowej konsultacji.

Witam serdecznie. Myślę, że w kwestii leków bardzo ważne jest zaufanie do lekarza. Jeżeli jest on osobą, która Pana wysłucha i leczy w takim stopniu, że jest to leczenie skuteczne, to należy cierpliwie poczekać na jego efekty. Nie można samodzielnie decydować o zmianie w leczeniu. Każdą zmianę należy omówić z lekarzem.
W drugiej części mojej wypowiedzi odniosę się do psychoterapii. Niewiele pisze Pan o sobie. Biorąc pod uwagę Pana wiek, warto jednak zastanowić się nad podjęciem psychoterapii, która sięga i leczy przyczyny zaburzenia, a nie wyłącznie objawy (jak w przypadku leków). Ma Pan rację, że w wielu przypadkach łączenie psychoterapii i farmakoterapii jest niezbedne, zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent nie może wstać z łóżka, ma problemy ze snem lub z apetytem. Uważam jednak również, że skoro jest już Pan leczony przez psychiatrę to obowiązek, by wstać i pójść na spotkanie z psychologiem jest pierwszym krokim, by zacząć coś zmieniać w życiu. Same leki, bez Pana ciężkiej pracy czasami nie wystarczą, by móc zacząć zdrowieć.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl