Czy można podjąć leczenie wirusa HCV jednocześnie z chemioterapią?

Dzień dobry, moje pytanie jest następujące: 1 lipca zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę limfoblastyczną i wirusa HCV. Jestem teraz prawie po intensywnym leczeniu chemicznych białaczki, wyniki anty HCV miałem 1 lipca dodatni. Możliwe jest, że organizm sam zwalczył wirusa HCV, bo nie mam żadnych objawów, ALAT mi się nie podnosi, przy jedzeniu tylko nieraz przy bardzo mocnej chemii na białaczkę i jeszcze jeżeli będę na chemii podtrzymujące i będę miał jeszcze tego wirusa, mogę od razu przyjąć leczenie na wątrobę, czy to jest za duże ryzyko dla organizmu przyjąć kolejne mocne leczenia na inną chorobę. Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

W przypadku infekcji HCV oraz białaczki, należy ściśle monitorować funkcję wątroby oraz poziom wirusa we krwi. Powinien Pan być pod opieką Poradni Hepatologicznej. Na zniknięcie wirusa raczej nie ma co liczyć. W większości przypadków zakażenia wirusem HCV są przewlekłe i nie powodują przez wiele lat (lub wcale) objawów klinicznych.

Jeżeli chodzi o postępowanie związane z HCV, powinien je Pan omówić z lekarzem prowadzącym z Poradni Chorób Wątroby. Decyzja o podjęciu leczenia w przypadku HCV jest indywidualna i uzależniona od wielu czynników.

Pozdrawiam serdecznie