Czy można stosować Contix przy marskiej wątrobie?

Witam, mam jeszcze jedno pytanie.Moj tato przy marskosci wątroby bierze furosemid, spironol oraz contix czy contix może brać przy tej chorobie? Bierze również bisocard czy ten lek obniża również ciśnienie mimo już bardzo niskiego?Lekarz kardiolog nic nam nie powiedział co robić aby ciśnienie było wyższe.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Bisocard to lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi, stosowany m.in. w leczeniu nadciśnienia. Jeżeli Pani ojciec ma niskie ciśnienie, to należy rozważyć odstawienie leku lub zmniejszenie dawki. Ponieważ nie wspomina Pani, jakie ciśnienie ma Pani ojciec oraz z jakiego powodu został przepisany Bisocard, to niestety trudno mówić o pewnikach. Niemniej wskazany byłby kontakt z kardiologiem. Niskie ciśnienie jest dużo mniej niebezpieczne od nadciśnienia, niemniej niełatwo je podnieść, chyba że to leki powodują drastyczne obniżenie ciśnienia krwi.

Być może ten artykuł okaże się przydatny, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/niedocisnienie-tetnicze.

Contix, czyli pantoprazol, może być stosowany u osób z zaburzeniami pracy wątroby, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim w przypadków ciężkich zaburzeń czynności wątroby dopuszczalna jest dawka pantoprazolu 40 mg co drugą dobę. Jednocześnie trzeba kontrolować parametry wątroby przez badania kontrolne z krwi.

O marskości wątroby może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/marskosc-watroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.