Czy można stosować w ciąży te leki?

Cetraxal Plus czy Dicortineff, 31 tydzień ciąży? Witam! Który z tych leków jest bardziej bezpieczny lub wskazany do stosowania przy bolącym uchu w ciąży? Jestem w 31 tygodniu ciąży. Mam oba i nie wiem który zastosować.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

odradzam stosowanie któregokolwiek leku na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Przede wszystkim należy ustalić przyczynę bólu ucha – w przypadku infekcji bakteryjnych stosuje się antybiotyk, który z kolei jest zupełnie zbędny, a nawet szkodliwy, gdy infekcja ma charakter grzybiczy, gruźliczy lub wirusowy. O zapaleniu ucha może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-srodkowgo.

Dicortineff to antybiotyk zawierający dodatkowo kortykosteroid – stosowany miejscowo nie powinien być szczególnie szkodliwy, ale wszystkie trzy substancje mogą wchłaniać się do krwiobiegu. Stosowanie tego leku w ciąży jest możliwe tylko w sytuacji, gdy lekarz uzna, że nie ma innego wyjścia i jest bezwzględnie konieczne.

Podobne działanie wykazuje również Cetraxal, będący połączeniem antybiotyku z kortykosteroidem, stosowany w zakażeniach bakteryjnych ucha. Również stosowanie tego leku powinno zostać przedyskutowane z lekarzem, by ustalić czy korzyści płynące z zastosowanie Cetraxalu przewyższają ewentualne zagrożenia dla płodu. Tutaj sugestie naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zapalenie-ucha-w-4-miesiacu-ciazy.

Doraźnie może Pani posiłkować się domowymi metodami leczenia zapalenia ucha, dopóki nie skontaktuje się Pani z lekarzem. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/5-domowych-sposobow-na-bol-ucha-pomoga-produkty-ktore-masz-w-kuchni.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.