Czy Ramoclav jest bezpieczny dla ciąży?

Witam serdecznie, potrzebuje porady. Zachorowałam na zapalenie dróg oddechowych, lekarz internista przepisał mi antybiotyk ramoclav. Czy ten lek jest na pewno bezpiecznych dla maleństwa (22 tydz. ciąży)? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Ramoclav to antybiotyk o szerokim spektrum działania zawierający amoksycylinę oraz kwas klawulanowy. Lek ten stosowany jest podczas leczenia zakażeń bakteryjnych zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Pomaga w leczeniu takich schorzeń, jak: zapalenie pęcherza moczowego, ostre zapalenie ucha środkowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, pozaszpitalne zapalenie płuc, ostre bakteryjne zapalenie zatok, zakażenia kości i stawów oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich.

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce leku Ramoclav badania przeprowadzane na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego negatywnego wpływu na ciążę oraz jej rozwój. Dane na kobietach w ciąży są jednak ograniczone, dlatego należy unikać leku Ramoclav w ciąży, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej. Mamy nadzieję, iż poinformowała Pani internistę o swoim stanie. Jeśli wiedział on o ciąży, to najprawdopodobniej uznał zastosowanie tego leku za konieczne.

Więcej informacji na temat leku znaleźć można pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/ramoclav.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.