Czy można wydłużyć przerwę miedzy przyjmowaniem chemii?

Mój tato ma 69 lat. Rozpoznanie B-CLL, zastosowane leczenie CHOP 21. Przyjął już dwie serie chemii w odstępie 21 dni, teraz powinien przyjąć trzeci cykl, ale z braku miejsc w szpitalu musi zaczekac dodatkowo tydzień. Czy taki dłuższy odstęp między cyklami nie ma wpływu na przebieg leczenia? Czy są jakieś nowości w leczeniu tej choroby? Czy jest jakaś wspomagająca dieta przy tym schorzeniu?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przerwy pomiędzy kolejnymi cyklami chemioterapii wydłuża się czasami z różnych przyczyn - czasami zależnych lub niezależnych od pacjenta, tak jak w przypadku Pana Taty. Myślę jednak, że dodatkowy tydzień nie powinien wpłynać negatywnie na wyniki leczenia.

Cały czas prowadzone są badania kliniczne nad nowymi lekami - dzieje się tak w większości ośrodków hematologicznych na świecie, ale także w Polsce. Dlatego też, jeżeli standardowe leczenie nie przynosi rezultatów, proponuje się pacjentom, jako alternatywę, wzięcie udziału w takim eksperymencie. Co do diety, myślę, że należy po prostu stosować się do zaleceń zdrowej diety, lekkostrawnej i ubogotłuszczowej. W okresie leczenia chemioterapią mogą wystąpić różne negatywne objawy ze strony przewodu pokarmowego (np. nudności, wymioty, zgaga, zmiany na śluzówkach w jamie ustnej). W takim okresie najlepiej, aby pacjent jadł częściej, ale niewielkie porcje, unikał ostrych przypraw oraz soli, dużo pił (najlepiej niegazowanej wody mineralnej). W razie utraty wagi lub problemów z jedzeniem, dostępne są gotowe preparaty odżywcze w formie wygodnych kartoników (np. Nutridrink - bez recepty w aptekach).

Pozdrawiam serdecznie