Czy można wykonywać badania moczu podczas miesiączki?

Dzień dobry, Na chwilę obecną jestem w trakcie miesiączki (3 dzień). Podejrzewam, że mogę mieć ponowne zapalenie pęcherza. Ostatnio miałam w październiku, wyleczyłam furaginą (posiew ujemny, mocz ogólny w normie). Moim pytaniem jest czy przeczekać do końca miesiączki i wtedy wykonać badania moczu? Ile dni po miesiączce mogę zrobić badania? Czy jest możliwość jakichkolwiek badań w tym kierunku w trakcie miesiączki czy trzeba poczekać? Na razie biorę urosept.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nie jest wskazane wykonywanie badania moczu podczas okresu, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że wynik będzie zaburzony, co w konsekwencji może wpłynąć na postawioną diagnozę. Więcej na ten temat może Pani przeczytać na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

W przypadku podejrzenia zapalenia pęcherza należy udać się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania, na podstawie których dobierze odpowiednie leczenie i usunie przyczynę problemu. Do czasu wizyty warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W tym celu należy pić ok. 2 litry płynów dziennie, co pozwoli na regularne oddawanie moczu. Istotna jest także odpowiednia higiena intymna i lekkostrawna dieta bogata w żurawinę. Na stronie https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-moczowego-zapobieganie-i-leczenie może Pani przeczytać o jej skutecznym działaniu i co istotne, preparaty, które w swoim składzie zawierają żurawinę, są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne jako środki stosowane w profilaktyce zakażenia układu moczowego.

Warto także sprawdzić jak na ten temat odpowiadają specjaliści abcZdrowie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-przy-nawracajacym-zapaleniu-pecherza-moczowego-oraz-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.