Czy można wyleczyć nierozróżnianie barw?

Witam! Wczoraj, po ponad rocznej znajomości z moim chłopakiem, zorientowałam się, że Grzesiek (20 lat) ma problem i to dość znaczący z odróżnianiem kolorów. Byłam w szoku, kiedy na kolor pomarańczowy mówi, że to zielony. Pokazałam mu kolor szary, a on na to, że to róż... Czarna kreska na kanapie według niego jest brązowa. Z początku myślałam, że robi ze mnie głupią, że się zgrywa, ale powiedział mi, że 'czasem ma problem z odróżnianiem kolorów'. Zapytałam go, ile to już trwa, a on na to, że od kiedy pamięta, że w podstawówce koledzy się z niego śmiali. Więc zapytałam, czy jego rodzice o tym wiedzą, a on, że w sumie to on sam nie wie. Pamięta tylko, że jak zdawał na prawo jazdy i miał właśnie testy na rozróżnianie kolorów i nie umiał powiedział o tym mamie, a ona na to' eee tam, gadasz...'. Zszokowało mnie to.

Na dodatek jest bardzo uparty. Próbowałam mu wczoraj cierpliwie i delikatnie tłumaczyć, pokazywać różnice między kolorami oraz to, że powinien poszukać jakiejś pomocy, bo przecież sam problem nie zniknie i że to żaden wstyd iść do specjalisty, tylko wstydem jest uciekanie od problemu. Wiem, że niełatwo jest się przełamać, ale nie mogę sobie z nim poradzić, a zależy mi, żeby mu pomóc... Bardzo proszę o radę i z góry dziękuję. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam !

Problem, o którym Pani mówi ma prawdopodobnie przyczynę genetyczną (wrodzoną), zwłaszcza że istnieje od dzieciństwa. Częściej dotyczy on właśnie mężczyzn. W takiej sytuacji nie ma żadnego leczenia, trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić.

Popieram jednak Pani starania, by odwiedzić okulistę. Istnieją specjalne testy dla sprawdzenia, zarówno jakościowego (widzenie jakich kolorów jest zaburzone), jak i ilościowego (w jakim stopniu) widzenia barw.

Tak jak powiedziałam, wrodzonych zaburzeń się nie leczy, ale wizyta u okulisty myślę, że potrzebna jest bardziej po to, by wykluczyć inne patologie, które można leczyć. A to można zrobić tylko po zbadaniu oczu.

Pozdrawiam

Witam.
U około 8-11% populacji męskiej wystepuje problem z zaburzeniem widzenia barw.
Niestety leczenie takiej wady nie istnieje.
Pozdrawiam