Czy można wyleczyć te ataki paniki?

Dzień dobry, od 9 lat choruję na ataki paniki. Niedawno po odejściu stałego partnera lekarz zdiagnozował stany depresyjne. Być może, ale to chyba naturalne u każdego, kto zostanie opuszczony, doczytałam na ulotce, że leki przeciwlękowe też po dłuższym czasie mogą prowadzić do depresji, a zapisywano mi już wszystko, niektórych nazw nawet nie pamiętam. Ostatnio Agolek, Tianesal, Sedam, Afobam, Lexotan itd. A Ataki paniki są jak były. Pojawiają się niespodziewanie i trwają około 7 h. Jestem tym wszystkim zmęczona. Nieskutecznym leczeniem, tym, że codziennie biorę lekarstwa, atakami. I wreszcie najważniejsze. Mam 35 lat i chcę mieć dzieci, a wtedy nie wolno brać leków. Czuję się jak w jakiejś psychiatrycznej matnii. Jak się wyzwolić od codziennego brania psychotropów, jak w ogóle zachować się jeśli atak przydarzy się w ciąży przecież nie mogę łyknąć Sedamu, a wiem, że taki silny atak może spowodować poronienie. Do tego dochodzi kwestia finansowa. Co miesiąc muszę do budzetu dorzucić psychiatrę i wykupienie recepty. Mam już tego serdecznie dość, czuję się jak niewolnik tego leczenia i tych tabletek. Proszę mi coś doradzić. L.
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Witam, proszę skorzystać z psychoterapii. Najlepsze efekty przynosi leczenie psychiatryczne w połączeniu z psychoterapią. Psychoterapia pozwoli Pani nabrać umiejętności radzenia sobie na co dzień.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy można wyleczyć ataki paniki?

Witam! Wszystko zaczęło się wieczorem w pracy. Najpierw czułem lekki ból lewej reki co trochę mnie zaniepokoiło. Po jakimś czasie zrobiło mi się słabo, więc usiadłem i wtedy się zaczęło. Praktycznie obie ręce miałem jak sparaliżowane, palce sztywne i ściągnięte razem, trzęsło mną na wszystkie strony, oddech bardzo szybki a na koniec problemy z mową. Wezwane pogotowie zabrało mnie do szpitala, gdzie po badaniach zdiagnozowano Panic Attack. Nie wiem co powinienem zrobić? Czy podjąć jakieś leczenie? W ostatnich latach miałem poważne problemy rodzinne, najpierw wypadek, a potem próba samobójcza syna. Mam problemy ze spaniem i częste uczucie niepokoju.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Lek. Jan Karol Cichecki
52 poziom zaufania

Witam,
napisał Pan, iż przebywał Pan w szpitalu. Sądzę więc, że wszystkie możliwe somatyczne przyczyny takiego stanu zostały wykluczone.
Takie napady paniki niekiedy pojawiają się tylko kilka razy w życiu. W związku jednak z trudnymi i emocjonalnie angażującymi przeżyciami z ostatniego okresu w Pana życiu podejrzewałbym jednak, że problem może występować cyklicznie i nasilać się.

Poradziłbym Panu poszukać kontaktu do dobrego psychologa, a najlepiej do terapeuty poznawczo-behawioralnego. Takie problemy bardzo dobrze wycofują się w trakcie terapii. Innym rozwiązaniem byłoby przyjmowanie leków uspokajających. Jest to z pewnością tańsza i bardziej dostępna strategia leczenia, jednakże każdy lek ma swoje działania niepożądane (które oczywiście nie muszą wystąpić akurat u Pana, jednakże należy brać pod uwagę taką ewentualność). Specjalista będzie również z pewnością w stanie wyjaśnić wszelkie Pan wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to są ataki paniki?

Witam, podejrzewam u siebie ataki paniki/lęku. Do tej pory miałam tylko 2, ale bardzo silne. Za każdym razem zaczynały się straszną paniką, bo nie wiedziałam co się ze mną dzieje, następnie płaczem, kołataniem serca, dusznościami i bardzo szybkim i krótkim oddychaniem. I tak przez kilkanaście minut bez przerwy. Pierwszy raz zdarzyło mi się to jakieś 2 miesiące temu a drugi kilka dni temu. Od drugiego ataku cały czas boli mnie głowa, jest mi duszno, cały czas myślę o tej sytuacji i boję się powtórzenia tego, a w nocy budzę się około 4 rano i dalej nie mogę spać. Czy mam ataki paniki i powinnam udać się po pomoc do jakiegoś psychologa, czy się mylę?
KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

opisywane przez Panią objawy mogą być związane z tzw. atakami paniki. Podejrzewam, że jest to niełatwe, może powodować zmęczenie, nasilenie negatywnych emocji. To ważne, że szybko postanowiła Pani to opisać i zasięgnąć opinii, potrafi Pani pomimo trudności opisać swoje obawy i szukać pomocy. Jeżeli zależy Pani na poradzeniu sobie z takimi stanami i czuje Pani, że potrzebne jest w tym wsparcie, to warto skontaktować się z psychologiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty