Nerwica lękowa i ataki paniki

Witam, mam 26 lat. Cierpię na nerwicę lękową. Zażywam Cital 20 mg, chlorprothixen 15 na noc. Ostatnio miewam ataki paniki: mętlik w głowie, przerażenie, drżenie całego ciała, zawroty głowy i wysoki puls. Serce mam przebadane, tarczycę również i wszystko jest ok. Zażywam również od roku Afobam (max. 0,5 mg/dzień). Czy jest możliwe, że uzależniłem się od Afobamu ?? jak sobie z tym poradzić? drugie pytanie: jakie minerały uzupełniać aby zminimalizować te skurcze mięśni?? magnez, potasi coś jeszcze?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu
Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice
44 poziom zaufania

Niestety afobam należy do gatunku uzależniających. Najwyraźniej potrzebna tu jest pomoc nietylko farmakologiczna, ale też psychologiczna. Leki nie usuwają przyczyny problemu, tylko łagodzą objawy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ataki paniki przy nerwicy lękowej

Mam nerwicę lękową.Leczę się w tej chwili Paroxinorem iSedamem 3 jak długo mogę brać te leki i czy one uzależniają.Są dni ,że nawet te leki mi od razu nie pomagają.Co robić żeby od razu nie wpadać w panikę?
ponad rok temu

Zasadnicze pytanie brzmi: czy korzysta Pan/Pani z psychoterapii? Leczenie lekami działa wyłącznie objawowo i nie likwiduje psychologicznych przyczyn problemu. Jasne, że są potrzebne, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia, niemniej najskuteczniejszą formą pomocy jest połączenie leków i psychoterapii.
Psychoterapia lęku panicznego wygląda różnie w zależności od podejścia terapeuty, ale podczas jej trwania ma Pan/Pani szansę nauczyć się wyłapywać subtelne oznaki napięcia, zanim ono urośnie do ataku paniki, i osiągać odprężenie. Terapeuta będzie z Panem/Panią też pracował nad profilaktyką lęku: np. zmianą sposobu myślenia, który powoduje zwiększoną nerwowość. Bardzo istotne jest, by odnaleźć źródła problemu, które mogą mieć charakter fizyczny (np. hiperwentylacja, niskie ciśnienie powodujące niedotlenienie, za dużo cukru w diecie), psychiczny (np. ciężkie przeżycia emocjonalne z dzieciństwa, lękowy sposób interpretowania wydarzeń, niskie poczucie własnej wartości) - a najczęściej są mieszane (łącznie fizyczne i psychiczne).
W ten sposób uda się nie tylko ograniczyć częstość, ale i siłę ataków lęku - a także znacznie podnieść komfort codziennego życia.
Życzę wszystkiego dobrego - powodzenia!

0

Witam,
Pytanie, które zadajesz jest skierowane do lekarza psychiatry. Powinieneś/aś zgłosić się do swojego lekarza, bądź do Poradni Zdrowia Psychicznego i dopytać się o leczenie farmakologiczne, czas trwania leczenia, czy uzależniają i inne nurtujące Cię pytania dotyczące leczenia lekami.

0

Podobnie, jak wyżej - odnośnie leków, częstotliwości ich brania, działania czy skutków ubocznych powinien Pan/Pani skierować do lekarza psychiatry, który je Pani/Panu przypisał. Same zaś ataki paniki są skutecznie leczone podczas psychoterapii. Objawy mogą się zmniejszyć nawet po kilku tygodniach leczenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Podejrzenie nerwicy lękowej i ataki paniki

Witam. Mam podejrzenie o nerwicę lękową. Mam ataki paniki i takie dolegliwości: kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, uczucie ściśnięcia szyi i duszności, uczucie przygniecionej klatki piersiowej. Nie daję już rady. Ciągle kontroluję swój oddech, a przez to moje życie wydaje się bez sensu. Gram na flecie poprzecznym. Co może wywoływać te duszności? Mam 3 mm torbielki na tarczycy. Mam kota persa. Może to alergia albo astma? Dodam, że mam też skrzywienie kręgosłup. Proszę o odpowiedzi.
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Wszystkie te rzeczy, o których Pani pisze, to typowe objawy napadów paniki. Ludzie z napadami paniki bardzo często skarżą się właśnie na duszności, kołatanie serca, "gulę" w gardle czy uczucie ściskania w klatce piersiowej, zaś alergia czy astma nie powoduje kołatania serca.

Z takim problemem najlepiej zgłosić się do terapeuty poznawczo-behawioralnego - ta metoda terapii daje najlepsze i najszybsze efekty w leczeniu napadów paniki. Zwykle efekty widać już po kilku spotkaniach.

Pozdrawiam!

0

Witam Panią
Ataki paniki należą do grupy zaburzeń nerwicowych.
Atakom paniki zwykle towarzyszy wiele objawów i dolegliwości
somatycznych, np. dolegliwości żołądkowe, bóle w klatce piersiowej
kołatanie serca, uczucie duszności, przyspieszone tętno i wiele innych.
Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem
i ewentualnie do podjęcia psychoterapii.

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty