Jak wyleczyć ataki paniki po usunięciu tarczycy?

Witam, w maju miałam operacje całkowitego usunięcia tarczycy z powodu raka. Po tym zaczęłam mieć ataki paniki, nerwicę lękową. Wcześniej wychodziłam z domu codziennie, uprawiałam różne sporty - siłownia, narty. Teraz, kiedy tylko coś robię, odczuwam zmęczenie - a gdy jestem zmeczona - mam atak. Jestem cały czas senna. Od czasu pierwszego ataku moje życie całkowicie się zmieniło, boję się sama wychodzić z domu z obawy przed atakiem. Czy da się to wyleczyć? Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Obawa przed atakiem paniki, jak najbardziej jest do wyleczenia.
Pomocne w zdrowieniu jest zrozumienie mechanizmu obawy lęku przed lękiem, co umożliwia terapia poznawczo-behawioralna.

Dlatego bardzo zachęcam Panią do kontaktu i do pracy z psychologiem, w ramach NFZ-tu.
O skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego, należy poprosić lekarza pierwszego kontaktu.

Do rozważenia: na początek pewnym rozwiązaniem byłby kontakt z psychologiem online.

Życzę Pani dotarcia do swojej siły,
Irena Mielnik-Madej

Witam,
Ataki paniki i wiele innych dolegliwości emocjonalnych pojawia się po zabiegach związanych z układem hormonalnym, czyli np. w problemach z tarczycą. Usunięcie tarczycy to duża ingerencja w organizmie i przeważnie potrzeba przynajmniej kilku miesięcy by ciało poradziło sobie z taką zmianą. Problemy emocjonalne wynikają wówczas głównie z przyczyn fizjologicznych a nie psychicznych. Polecam najpierw skonsultować problem z lekarzem, np. z endokrynologiem, być może zaleci Pani jakieś leczenie wspomagające lub udzieli więcej informacji o powrocie do zdrowia po zabiegu.
Typowe ataki paniki leczy się farmakologicznie lub poprzez psychoterapię. To czy te metody będą skuteczne zależy jednak od przyczyn paniki. Dlatego polecam najpierw sprawdzić przyczyny czysto biologiczne, aby niepotrzebnie nie rozpoczynać przyjmowania leków psychotropowych. W dalszej kolejności może Pani też spróbować terapii poznawczo-behawioralnej, która przy atakach paniki daje szybko poprawę, pod warunkiem, że jest to oczywiście panika na podłożu psychicznym, a nie wynikająca z zaburzeń hormonalnych.

WItam, skonsultowałbym się na Pani miejscu z jakimś doświadczonym terapeutą
w Katowicach i omówił możliwości zastosowania odpowiedniej metody psychoterapii
np. kognitywno-behavouralna mogłaby Pani w połączeniu ze specjalistycznym treningiem antystresowym Pani pomóc.
Poza tym zmęczenie może mieć jeszcze podłoże pooperacyjne.
Pozdrawiam serdecznie