Czy muszę czekać na wyrównanie TSH?

Witam Choruję od kilku lat na niedoczynność tarczycy. Pół roku temu endokrynolog zmienił mi tabletki z Euthyrox(przy wyniku TSH 6,9) na Letrox. Jak zrobiłam ostatnio badania kontrolne TSH wyniosło 145, więc lekarz roddzinny przywrócił mi Euthyrox150. Czy jest szansa aby teraz schudnąć? Czy muszę czekać na wyrównanie TSH? Już nie mam siły do diet i wiecznego odmawiania sobie przyjemności z jedzenia :(. Pozdrawiam

Witam Panią,

przy niedoczynności tarczycy warto wspierać farmakoterapię odpowiednią dietą, która nie tylko wspomoże pracę tarczycy ale pomoże schudnąć - co w przypadku tej jednostki chorobowej może być trudne.

Proszę Pani, dieta jest jak najbardziej wskazana, ale (!) wcale nie musi to oznaczać rezygnacji z przyjemności z jedzenia :) jest wiele przepisów, które pozwolą nawet na niskokaloryczne słodkości, dodatkowo przyspieszające metabolizm.
Ponadto jeśli tylko stan zdrowia ogólnego nie jest przeszkodą zachęcam gorąco do podjęcia aktywności fizycznej. W swojej praktyce doświadczyłam przypadków, kiedy TSH było podwyższone przy nadwadze a po powrocie do prawidłowej masy ciała wyrównało się.
Niestety posiadam troszkę za mało informacji na Pani temat.

Co do diety konieczne jest wykluczenie produktów zawierających substancje wolotwórcze, takich jak: soja,brokuł, brukselka, kalafior, kapusta, rzepa, warzywa kapustne.

Warto spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym (mogą występować problemy z gospodarką węglowodanową). Warto wykonać badanie w kierunku tolerancji glutenu - w przypadku nietolerancji gluten wpływa na zaburzenie poziomu hormonów tarczycy.

Dieta to wybór - wcale nie musi być katorgą. Odpowiednio dobrana może być niczym lekarstwo wspomagające farmakoterapię i poprawiające samopoczucie. Będzie smaczna, kolorowa i pozwoli na długo cieszyć się zdrowiem.

Klaudia Zasowska - Psycholog, Psychodietetyk