Co można zrobić z tym wynikiem TSH?

Dzień dobry, czy TSH 1.23ulU/ml i 1.03 mg/do fT4 świadczą o lekkiej niedoczynności tarczycy? Czy przy takich wynikach można mieć jakieś dolegliwości typu bycie sennym, obniżenie energii, trudności w schudnięciu? Co powinno, a czego nie powinno się jeść chcąc poprawić wyniki tarczycy. Czy lecząc farmakologicznie bardzo dużą insulinooporność można poprawić wyniki tarczycy, czy wręcz przeciwnie? Jestem kobietą i mam 26 lat. Mam BMI przy górnej granicy normy, z tym, że mój poziom tłuszczu wynosi 33%.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani TSH mieści się w granicach normy – niestety należy wiedzieć, że te granice są stosunkowo szerokie (0,4 - 4,0 µIU/ml), dlatego każdy przypadek należy interpretować w oparciu o objawy kliniczne. Czyli w Pani przypadku dolegliwości mogą być związane z nieprawidłową pracy tarczycy, na co wskazywałby niski poziom fT4. Dla pewność warto wykonać pełen pakiet tarczycowy – czyli również fT3 i anty-TPO. Niskie wartości TSH i fT4 mogą sugerować także choroby niezwiązane z pracą tarczycy, np. przysadkową niedoczynność tarczycy, która jest chorobą stosunkowo rzadką. Więcej interesujących faktów w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-chorob-tarczycy.

Duże IO należy leczyć – z pewnością nie wpłynie to negatywnie na pracę tarczycy, natomiast dietę powinna mieć Pani dobraną właśnie pod insulinooporność. W skrócie jest to dieta eliminująca produkty o wysokim indeksie glikemicznym. W przypadku niedoczynności tarczycy konieczne jest spożywanie produktów bogatych w jod – są to zwłaszcza ryby morskie – oraz białko. Z kolei niewskazane są zwłaszcza warzywa psiankowate, strączkowe, kapustne oraz soja (która jest składnikiem wielu produktów spożywczych). Tutaj znajdzie Pani więcej szczegółów odnośnie żywienia w chorobach tarczycy: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-przy-niedoczynnosci-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.