Co to jest hiperlipidemia?

Hiperlipidemia jest zaburzeniem gospodarki lipidowej organizmu i stanowi ważny czynnik rozwoju miażdżycy. Jest to rezultat siedzącego trybu życia, nieprawidłowego odżywiania, nadwagi, ale też wynik predyspozycji genetycznych. Hiperlipidemia posiada swoje odmiany, o czym opowiada kardiolog dr Piotr Gryglas.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zakres norm dla poziomu TSH jest stosunkowo szeroki – od 0,32 do 5,0 mU/l. Zależny jest m.in. od wieku czy płci – przyjmuje się, że u kobiet planujących rodzinę poziom ten powinien być bliżej dolnej granicy i nie przekraczać poziomu 2,5 mU/l.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie.

Natomiast w ocenie prawidłowości badań hormonalnych tarczycy istotne jest wzięcie pod uwagę również historii chorób pacjentki lub dolegliwości, z którymi zgłasza się do lekarza. Stąd, choć Pani wynik badania poziomu TSH mieści się w granicach normy, to jeżeli zmaga się Pani z dolegliwościami, mogącymi wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy – np. nadczynnością gruczołu tarczowego – proszę skonsultować się z lekarzem. Specjalista, endokrynolog, powinien zadecydować o konieczności dalszej diagnostyki – w tym badania poziomu fT3, fT4 i przeciwciał anty-TPO i anty-TG, a także USG tarczycy.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-jakie-objawy-jak-ja-leczyc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty