Czy muszę udać się do lekarza po tym urazie oka?

Witam. Wczoraj zostałam uderzona zabawką dziecka w lewe oko. Obecnie mam delikatnie rozciętą powiekę i opuchliznę w kolorze bordo, która nie pozwala mi otworzyć powieki. Czy w takim przypadku powinnam udać się do lekarza czy oczekiwać aż samoczynnie się wchłonie? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z relacji zawartej w pytaniu wynika, że została Pani uderzona w oko, co spowodowało opuchliznę powieki, rozcięcie oraz ból. Dodatkowo nie może Pani tego oka otworzyć. Wydaje się, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza okulisty. Lekarz obejrzy oko, powiekę i będzie w stanie powiedzieć, jakie leczenie należy podjąć. Niewykluczone, że konieczne będzie wykonanie także oceny samego oka w badaniu okulistycznym. Często przy takich urazach dochodzi do uszkodzenia rogówki, co wiąże się z potrzebą zastosowania odpowiednich leków w postaci kropli oraz maści do oka. Opuchlizna z zewnątrz zapewne będzie stopniowo schodziła sama, niemniej jednak konieczne jest wykonanie kontroli. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z okulistą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/urazy-niepenetrujace-do-galki-ocznej

https://portal.abczdrowie.pl/urazy-mechaniczne-oka-i-oczodolu

https://portal.abczdrowie.pl/urazy-penetrujace-do-galki-ocznej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.