Co oznacza taki guzek w obrębie oka?

Jakiś czas temu wyczułem guzek na oku pod powieką. Trudno mi stwierdzić, czy jest to zgrubienie w środku powieki, czy na gałce ocznej. Czy w takiej sytuacji USG Oka jest wskazane, czy jednak lepszej oceny dokona lekarz na wizycie okulistycznej?
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku wyczuwania guzka na oku, zawsze najlepszym krokiem jest konsultacja z lekarzem okulistą. Ma on odpowiednią wiedzę, aby dokładnie ocenić stan oka i zdiagnozować ewentualne problemy. Podczas wizyty okulistycznej, lekarz może przeprowadzić dokładne badanie oka, w tym badanie przedniego odcinka, które pozwoli mu zlokalizować guzek oraz ocenić jego charakter.

W przypadku wątpliwości co do natury guzka, lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak ultrasonografia oka (USG oka), aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat struktury oka i ewentualnych zmian patologicznych. USG oka może być przydatne szczególnie w przypadku guzków umiejscowionych w głębszych warstwach oka lub w przypadku podejrzenia zmiany o charakterze nowotworowym. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem.

Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-oka

https://portal.abczdrowie.pl/budowa-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.