Czy muszę usunąć te pieprzyki?

Dzień dobry mam trzy płaskie małe pieprzyki od dzieciństwa. Jeden największy pieprzyk z tej trójki to około 3 lata zmienił kolor - (rozjaśnił się), a na brzegu tego pieprzyka jest normalne brązowy kolor. A prawie na środku jest mała, czarna  kropka. I jeszcze mam dwa obok siebie na końcu kręgosłup pieprzyki są one od bobasa. Były płaskie jak byłam dzieckiem,  jako nastolatka zrobiły się ledwo wypukłe, ale później jednego z nich zadrapałam od skóry i później ten co zadrapałam wypuklił się, a ten drugi tylko trochę wypuklił się. Mam teraz brązowe odstające pieprzyki.  Jakie jest prawdopodobieństwo że  pieprzyk z dzieciństwa może zezłościć się? Czy mam się martwić? Byłam od tego czasu u trzech dermatologów ale nic nie stwierdzili. Teraz usunęła nad tym pieprzykiem inny  pieprzyk. Czy warto jednak usunąć ten pieprzyk z trójkąta  z dzieciństwa dla świętego spokoju? A te dwa z tyłu pleców zostawić czy też usunąć?
KOBIETA, 28 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem i nadesłanie pytania.

Znamiona skórne występują praktycznie u wszystkich ludzi i zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jeśli chodzi o pieprzyki, należą one do tzw. znamion barwnikowych. Są niewielkich rozmiarów, o kształcie okrągławym lub owalnym, o ciemniejszym zabarwieniu od otaczającej skóry. Mogą być rozsiane w różnych miejscach na ciele. Powstają w okresie płodowym życia człowieka i rosną wraz z nim. Mogą być płaskie lub wypukłe, gładkie lub brodawkowate, czasami ich powierzchnia bywa owłosiona. Jeśli nie zmieniają barwy, nie rozrastają się, a ich brzegi nie stają się rozmyte czy nieregularne, nie ma powodu do obaw.

Natomiast jeżeli zaczyna się zmieniać ich struktura czy kształt, należy zgłosić się do specjalisty. Napisała Pani, że lekarze dermatolodzy nie stwierdzili niczego niepokojącego, zatem należy im zaufać.

Warto jednak pamiętać, że zezłośliwienie zmian skórnych następuje głównie po długotrwałej ekspozycji na promieniowanie, a także wskutek uszkodzeń mechanicznych. Zatem warto o tym pamiętać przy opalaniu się na pełnym słońcu i odpowiednio chronić te miejsca poprzez aplikację kremów z filtrem, a także uważać na wszelkie uszkodzenia, typu zadrapania czy otarcia. Polecamy też zapoznać się z materiałem poświęconym zmianom skórnym:

https://portal.abczdrowie.pl/znamiona

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej